Jednota dôchodcov sa zastáva vlády a vyzýva opozíciu: Ukážte, ako by ste konsolidovali vy!

, TASR/red

Jednota dôchodcov na Slovensku požiadala všetky opozičné politické strany, aby predstavili verejnosti svoje vlastné konsolidačné opatrenia.

Balík opatrení na konsolidáciu verejných financií súčasnej vlády Jednota dôchodcov Slovenska vníma ako dobrý signál pre Slovensko. Informoval o tom predseda združenia Michal Kotian. „Podľa Jednoty dôchodcov Slovenska je potrebné, aby verejnosť spoznala návrhy všetkých relevantných parlamentných politických strán najmä v situácii, keď sa za posledné tri roky zvýšilo zadlženie na každého jedného Slováka o viac ako 40 %,“ uviedla Jednota dôchodcov Slovenska.

Jednota kritizuje aj to, že niektoré z opozičných strán vystupujú proti zvyšovaniu dôchodkov. Mali by tak občanom predstaviť, ktoré konsolidačné opatrenia by zasiahli sociálne štandardy ľudí.

Majú vraj povedať, kde by škrtali

Podľa Jednoty dôchodcov Slovenska sa dlh Slovenska od roku 2020 do 2023 zvýšil o 25 miliárd eur. Bolo by korektné, aby sa verejnosť a seniori dozvedeli, do akej miery by chceli opozičné strany ísť v rámci výdavkov do opatrení, ktoré avizovala aj vláda odborníkov. Ide o krátenie dôchodkov, rušenie obedov či vlakov zadarmo, škrtanie sociálnych dávok či zvyšovanie dane z pridanej hodiny (DPH).

Považujete aj vy vládny konsolidačný balík za „dobrý signál pre Slovensko“?

„Samotné konsolidačné opatrenia predstavené vládou za dve miliardy eur pri udržaní sociálnych štandardov sú dobrým signálom pre Slovensko. Oceňujeme, že boli v rámci Ódorových excelovských lego kociek vybrané opatrenia, ktoré budú mať minimálne dosahy na sociálne štandardy nielen nás, seniorov, ale aj ďalších sociálnych skupín,“ dodala jednota dôchodcov.

Balík za vyše 1,5 miliardy eur

Vládny kabinet Roberta Fica predstavil konsolidačný balík, ktorý má v budúcom roku do rozpočtu priniesť cez 1,5 miliardy eur, v pondelok 4. decembra. Už budúci týždeň by o ňom mal hlasovať parlament. Okrem zvyšovania daní z liehu či tabakových výrobkov obsahuje aj zvyšovanie odvodov pre firmy a podnikateľov, špeciálne zdanenie pre Slovnaft a banky, ale aj zníženie odvodov do druhého piliera.

Práve posledným spomenutým opatrením sa má pritom financovať zachovanie rodičovského dôchodku, na ktorom trvala koaličná SNS. Hoci tak mali pôvodne dôchodcovia v budúcom roku dostať iba plný trinásty dôchodok, budú naďalej dostávať aj rodičovský dôchodok podľa pôvodne nastavených podmienok. Jedinou zmenou má byť to, že nebude vyplácaný mesačne, ale raz v roku.

Viac o téme: Jednota dôchodcov Slovenska JDS , konsolidácia verejných financií , konsolidačné opatrenia , Michal Kotian , opozičné strany , rodičovský dôchodok , trinásty dôchodok , výzva

Súvisiace články

Aktuálne správy