Inflácia vo Švajčiarsku sa v závere minulého roka zrýchlila viac, než sa čakalo

Spotrebiteľské ceny vo Švajčiarsku zrýchlili koncom minulého roka tempo rastu, pod čo sa veľkou mierou podpísal vývoj cien potravín aj náklady na bývanie a energie. Zrýchlenie inflácie zároveň prekonalo očakávania, na druhej strane sa rast cien udržal v cieľovom pásme centrálnej banky. Informovali o tom portály RTTNews a tradingeconomics, ktoré zverejnili najnovšie údaje švajčiarskeho štatistického úradu.

 Medziročná miera inflácie vo Švajčiarsku dosiahla v decembri 1,7 % oproti novembrovej úrovni 1,4 %. To bola najnižšia inflácia od októbra 2021. Ekonómovia so zrýchlením rastu cien počítali, očakávali však, že bude miernejšie a inflácia dosiahne 1,5 %. Miera inflácie však naďalej zotrváva v cieľovom pásme švajčiarskej centrálnej banky 0 % až 2 %. 

K zrýchleniu cien prispeli najmä ceny potravín, alkoholu a tabakových výrobkov. Zatiaľ čo v novembri vzrástli o 0,4 %, v decembri ich rast dosiahol 1 %. Zrýchlil sa aj rast nákladov na bývanie a energie, a to z 3,2 % v novembri na 3,3 %. Naopak, náklady na dopravu klesli o 0,4 %. Za celý rok 2023 vzrástli spotrebiteľské ceny vo Švajčiarsku o 2,1 %. Rast cien podporili najmä vyššie ceny elektriny, plynu a nájmov.

Viac o téme: banky , ceny , inflácia , rast , Švajčiarsko , vývoj

Súvisiace články

Aktuálne správy