Zaostalá Európa? Na dobehnutie USA by sme vraj potrebovali investovať túto enormnú sumu!

Európska únia musí preinvestovať obrovské množstvo peňazí v relatívne krátkom čase, aby dorovnala krok so Spojenými štátmi. Na víkendovom neformálnom zasadnutí ministrov financií v Gente to povedal bývalý taliansky premiér a guvernér Európskej centrálnej banky Mario Draghi, ktorého Európska komisia poverila prípravou správy o unijnej konkurencieschopnosti.

Draghi objem financií odhadol na 500 miliárd eur ročne, píšu server Politico a agentúra ANSA. Podľa Draghiho sa tiež otriasli hlavné medzinárodné piliere, na ktorých EÚ postavila v uplynulých rokoch svoju prosperitu.

Podľa Draghiho Európska únia zaostáva voči USA a svojim ďalším konkurentom v produktivite aj ekonomickom raste. „Rozdiel medzi EÚ a USA sa zväčšuje, a to hlavne po roku 2010,“ povedal Draghi. Aby EÚ porovnala krok so Spojenými štátmi, tak by európske investície museli vzrásť na 500 miliárd eur. Pre ilustráciu, to je vyše 16-krát viac, ako boli vlaňajšie výdavky celého slovenského štátneho rozpočtu.

Podarí sa Európskej únii dobehnúť USA v inováciách a technológiách?

Na 500 miliárd eur ročne bývalý šéf ECB odhaduje aj náklady na digitálny a ekologický prechod, ktorý si EÚ stanovila. „V Európe bude potrebné preinvestovať v relatívne krátkom čase obrovské množstvo peňazí,“ povedal Draghi. Podľa neho však nemá ísť iba o verejné prostriedky.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

Bývalý taliansky premiér sa domnieva, že je potrebné diskutovať o tom, ako do investícií zapojiť aj súkromné úspory „vo výrazne väčšej miere ako v minulosti“. Popri štátnych a súkromných zdrojoch by členské krajiny mohli zvážiť vytvorenie nových unijných programov, ako sa stalo po pandémii covidu-19.

Výrazné zmeny v globálnom hospodárskom usporiadaní

Podľa Draghiho sa v posledných rokoch stali výrazné zmeny v globálnom hospodárskom usporiadaní. Medzinárodné piliere, na ktorých EÚ stavala svoju prosperitu, už nie sú také stabilné. Za tieto piliere Draghi označil dodávky energií z Ruska, obchod s Čínou a americký vojenský aparát.

Bývalý šéf ECB by mal odovzdať svoju správu o konkurencieschopnosti Európskej únie na konci júna, píše agentúra AFP. Víkendové rokovanie s ministrami financií bolo jednou z prvých príležitostí na výmenu názorov na túto tému. Podľa belgického ministra financií Vincenta Van Peteghema, ktorý zasadaniu predsedal, išlo o „intenzívnu debatu bez tabu“.

Viac o téme: Európska únia , Európska únia EÚ , financie , investície , investovanie , USA

Súvisiace články

Aktuálne správy