Deutsche Bank vďaka divízii investičného bankovníctva zvýšila zisk o osem percent

Finančný ústav Deutsche Bank v prvom štvrťroku zvýšil zisk po zdanení o osem percent na 1,3 miliardy eur. Výsledky prekonali očakávania hlavne vďaka divízii investičného bankovníctva, uviedla vo štvrtok najväčšia nemecká banka v tlačovej správe.

Banka zaznamenala zisk už 15. štvrťrok za sebou, čo je po veľkých stratách v poslednom desaťročí značná séria ziskovosti. Generálny riaditeľ Christian Sewing označil výsledky za prvý štvrťrok za najlepšie od roku 2013.

Divízii investičného bankovníctva sa podarilo získať späť pozíciu hlavného zdroja ziskovosti celej banky. V predchádzajúcom období silne rástla divízia drobných bankových služieb, najmä vďaka vyšším úrokovým sadzbám. Výnosy divízie investičného bankovníctva sa v prvom štvrťroku zvýšili o 13 percent, naopak výnosy retailovej divízie o 3,5 percenta klesli. Výnosy korporátneho bankovníctva sa znížili o päť percent.

Banke však naďalej ťažia problémy na trhu komerčných nehnuteľností a v Postbank. Deutsche Bank vyčlenila v prvom štvrťroku do rezerv na prípadné riziká 439 miliónov eur, čo je o 18 percent viac než pred rokom. Za celý rok však skupina očakáva, že rezervy na riziká zostanú na vlaňajšej úrovni.

Banka sa musí na domácom trhu vysporiadať so slabou ekonomikou

Banka sa tiež musí na domácom trhu vysporiadať so slabou ekonomikou, aj keď nálada nemeckých podnikateľov sa zlepšila. Nemecký finančný regulátor Bafin tiež začiatkom roka varoval, že tento rok nebude pre zisky bánk taký ružový, pretože najväčšiu nemeckú ekonomiku zaťažuje kríza na realitnom trhu spolu so zlými úvermi.

Analytici tiež upozorňujú, že po poklese zisku v minulom roku má Deutsche Bank pred sebou veľa práce, aby splnila svoje strednodobé ciele. Na začiatku februára Sewing oznámil, že banka do konca roka 2025 zruší 3500 pracovných miest. Tento počet zahŕňa aj 800 pracovných miest, ktorých zrušenie oznámila banka vlani.

Viac o téme: banky , Deutsche Bank , investičné bankovníctvo , nemecká ekonomika , Nemecko , zisk

Súvisiace články

Aktuálne správy