Čína sa v auguste vymanila z deflácie

Spotrebiteľské ceny v Číne sa v auguste vrátili k rastu. Čínsky štatistický úrad v nedeľu oznámil, že ceny sa medziročne zvýšili o 0,1 percenta po júlovom poklese o 0,3 percenta. Čína sa v júli dostala do deflácie prvýkrát za viac ako dva roky.

Analytici podľa agentúry AFP nevylučujú návrat deflácie v najbližších mesiacoch, pretože rast čínskej ekonomiky sa v poslednom čase zadrháva. Hospodársky rast brzdia najmä problémy v realitnom sektore a klesajúci export.

Niektorí analytici však poukazujú na známky stabilizácie čínskej ekonomiky, napríklad na augustové spomalenie poklesu vývozu a dovozu. „S počiatočnými známkami stabilizácie hospodárskeho rastu vidíme pokles deflačných tlakov,“ uviedli podľa agentúry Reuters analytici zo spoločnosti ANZ.

Hlavný ekonóm finančnej spoločnosti Guotai Junan International Čou Chao sa však domnieva, že úroveň inflácie stále signalizuje slabý dopyt, čo si podľa neho v dohľadnej dobe vyžiada ďalšie vládne opatrenia na podporu hospodárskeho rastu.

Čína v tomto roku počíta s päťpercentným rastom ekonomiky

Peking už v posledných mesiacoch predstavil množstvo krokov na podporu ekonomiky, vrátane úľav pri financovaní kúpy bývania. Ekonóm Bruce Pang zo spoločnosti Jones Lang Lasalle uviedol, že čínska centrálna banka by teraz mohla hospodársky rast podporiť ďalším znižovaním úrokových sadzieb a požiadaviek na rezervy komerčných bánk.

Čínsky premiér Li Čchiang tento týždeň uviedol, že Čína v tomto roku naďalej počíta s dosiahnutím plánovaného päťpercentného rastu ekonomiky. Niektorí analytici však majú ohľadom dosiahnutia tohto cieľa pochybnosti pre problémy na realitnom trhu, slabé spotrebiteľské výdavky a spomalenie rastu objemu úverov, napísala agentúra Reuters.

Čína je druhou najväčšou ekonomikou na svete za Spojenými štátmi.

Viac o téme: Čína , deflácia , makroekonomika , rast ekonomiky , spotrebiteľské ceny

Súvisiace články

Aktuálne správy