Chceli by ste v Česku platiť eurom? Väčšina Slovákov má na to jasný názor! (prieskum)

, Redakcia

V susednom Česku sa v posledných týždňoch opäť rozhýbala debata o možnom prijatí eura. Hoci to na skoré platby eurom u našich susedov zatiaľ nevyzerá, Slováci by to podľa prieskumu spoločnosti ResSolution Group pre web oPeniazoch.sk jednoznačne privítali.

Privítali by ste, keby sa v Česku platilo eurom? Túto otázku sme položili v januári tohto roka 505 obyvateľom Slovenska v internetovom prieskume spoločnosti ResSolution Group pre web oPeniazoch.sk. Jeho výsledky sú pritom prekvapivo jednoznačné.

Určite by možnosť platiť eurom u našich najbližších susedov privítalo až takmer 40 percent opýtaných. Ďalších takmer 16 percent respondentov by euro ako domácu menu v Česku skôr privítalo.

Naopak, proti zavedeniu eura v susednom Česku je podľa výsledkov prieskumu určite iba niečo vyše 6 percent opýtaných a skôr proti sú 4 percentá Slovákov. Neutrálne situáciu ohľadom možného zavedenia eura v Česku vníma 23 percent respondentov a cez 11 percent opýtaných sa nevedelo vyjadriť.

Podpora platenia eurom u našich západných susedov pritom prevláda medzi mladým obyvateľstvom. Určite by ho totiž privítalo viac ako 46 percent Slovákov vo veku od 15 do 34 rokov. Z pohľadu vzdelanosti by pritom euro v Česku privítali najmä absolventi vysokoškolského štúdia, z ktorých jednoznačnú podporu vyjadrilo až takmer 49 percent opýtaných.

Z regionálneho pohľadu by podľa očakávania najviac privítali euro v Česku obyvatelia západného Slovenska, ktoré s krajinou priamo susedí. Určite by chcelo eurom v Česku platiť až takmer 45 percent opýtaných z tohto regiónu.

Debatu oživil prezident Pavel

Debata o eure v Česku sa zintenzívnila najmä po novoročnom prejave prezidenta Petra Pavla. Ten totiž vyhlásil, že spoločná európska mena je logickou budúcnosťou a vyzval na to, aby Česko začalo robiť konkrétne kroky, ktoré povedú k zavedeniu eura. Premiér Petr Fiala reagoval, že sa debate o zavedení eura nebráni, musí však byť založená na tom, čo je pre českých občanov výhodné.

Zatiaľ posledným príspevkom do debaty o eure v Česku bol pokus o vymenovanie splnomocnenca pre vstup do európskeho mechanizmu výmenných kurzov ERM II a prijatie eura ministrom pre európske záležitosti Martinom Dvořákom. Ten si na tento post vybral a vymenoval ekonóma Petra Zahradníka.

Ako to vidíte vy? Privítali by ste, keby sa v Česku platilo eurom?

Po následnom rokovaní vlády však podľa ČTK premiér Fiala oznámil, že Dvořák splnomocnenca pre euro mať nebude a Zahradník naďalej zostane len jeho poradcom. Hlavnou agendou nového splnomocnenca malo byť zapojenie sa do expertnej diskusie o plnení takzvaných maastrichtských kritérií a budúcom prijatí spoločnej európskej meny, monitoring a analýza ekonomickej stránky vstupu do eurozóny a poskytovanie odbornej podpory Dvořákovi.

Splní Česko kritériá?

Pre vstup do eurozóny musí krajina splniť štyri kritériá. Kritérium cenovej stability stanovuje, že miera inflácie v krajine nesmie prekročiť o viac ako 1,5 percentuálneho bodu priemernú infláciu troch krajín eurozóny s najnižším rastom cien. Kritérium dlhodobých úrokových sadzieb vyžaduje, aby dlhodobá úroková miera nebola o viac ako dva percentuálne body nad priemerom troch krajín eurozóny s najnižšou infláciou.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

Kritérium verejných financií stanovuje maximálnu mieru rozpočtového deficitu na tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP) a maximálnu mieru zadlženia na 60 percent HDP. Posledným kritériom je kurzová stabilita, ktorá si vyžaduje dvojročné členstvo v európskom mechanizme výmenných kurzov ERM II.

A kedy by mohlo Česko vymeniť korunu za spoločnú európsku menu? Podľa ministra financií Zbyňka Stanjuru by česká vláda do volieb nemala stanovovať termín pre vstup Česka do eurozóny. Ako dodal koncom januára, musí sa zamerať predovšetkým na splnenie kritérií pre prijatie spoločnej európskej meny.

Vlani Česko žiadne z nich neplnilo, tento rok by malo splniť aspoň kritérium verejných financií, pretože deficit by mal klesnúť na 2,2 percenta HDP. Minister financií zároveň predpokladá, že by Česko mohlo splniť aj inflačné a úrokové kritérium.

Viac o téme: Česko Česká republika ČR , euro , eurozóna , hrubý domáci produkt HDP , inflácia , Petr Fiala , Petr Pavel , prieskum , ResSOLUTION Group

Súvisiace články

Aktuálne správy