Česká energetická spoločnosť zažalovala banku: Dôvodom má byť zatajená informácia

Pološtátna energetická spoločnosť ČEZ zažalovala Českú národnú banku (ČNB) kvôli miliónovej pokute uloženej za neskoré zverejnenie informácie, ktorá mohla ovplyvniť hodnotu akcií firmy. ČEZ podal žalobu vlani v decembri, súd sa ňou začne zaoberať na budúci týždeň, píše web Aktuálne.cz. ČEZ už podľa neho pokutu zaplatil. Žalobou sa domáha toho, aby súd rozhodnutie centrálnej banky zrušil, a kľúčové predpisy do budúcnosti autoritatívne vyložil.

Predmetom sporu je protinávrh ministerstva financií z júna 2022 na zvýšenie výnosu z jednej akcie o desať percent oproti pôvodnému zámeru ČEZ. Firma dostala návrh dva týždne pred konaním valného zhromaždenia, ďalších šesť dní ho ale držala vo vnútri podniku, hoci by takáto informácia mohla mať vplyv na hodnotu akcií firmy.

Centrálna banka, ktorá dohliada na tuzemský finančný trh, za to spoločnosti ČEZ uložila pokutu milión korún. Firma podľa ČNB porušila európske nariadenie o zneužívaní trhu. Trest padol aj za porušenie zákona o podnikaní na kapitálovom trhu, keďže firma o návrhu ministerstva financií neinformovala ani centrálnu banku, hoci tak mal urobiť okamžite.

ČNB neinformovala o protinávrhu, ktorý by mal dopad aj na cenu akcií ČEZ

„Spoločnosť ČEZ podľa názoru ČNB neinformovala verejnosť o protinávrhu, ktorý by pri svojom zverejnení pravdepodobne mal významný dopad na cenu akcií ČEZ. Ohrozila transparentnosť finančného trhu a rovnosť jeho účastníkov,“ povedala Aktuálne.cz hovorkyňa Mestského súdu v Prahe, kde sa bude ČEZ o pokutu súdiť, Štěpánka Tykalová.

Šesťdňové meškanie pri zverejnení protinávrhu vysvetľuje ČEZ tým, že k nemu muselo prijať stanovisko predstavenstvo na čele s generálnym riaditeľom. „Podľa nášho názoru samotný protinávrh bez stanoviska predstavenstva neumožňoval jeho úplné a správne posúdenie investorskou verejnosťou, a preto sme ho uverejnili spoločne so stanoviskom predstavenstva,“ uviedol serveru hovorca ČEZ Ladislav Kríž.

Hoci omeškanie v sprístupnení protinávrhu hlavného akcionára energetické závody obhajuje, jedno pochybenie už uznali, upozorňuje Aktuálne.cz. „Porušenie povinnosti zaslať uvedený protinávrh bezodkladne ČNB spoločnosť ČEZ nespochybňuje,“ uviedla Tykalová.

Žalobu, v ktorej ČEZ žiada zrušenie sankcie a výklad kľúčových predpisov, začne Mestský súd v Prahe prejednávať vo štvrtok. ČNB, ktorá sa previnením ČEZ zaoberala takmer rok a pol, nechce prípad bližšie komentovať. „Je vecou každého účastníka konania, ktorý bol sankcionovaný, či sa bude brániť žalobou. Vec ponecháva ČNB na posúdenie súdu,“ povedal webu hovorca banky Jakub Holas.

ČEZ patrí k najväčším energetickým firmám v Česku. Jej väčšinovým akcionárom je štát, ktorý prostredníctvom ministerstva financií drží zhruba 70 percent akcií. Čistý zisk energetickej skupiny ČEZ vlani medziročne klesol o 63 percent na 29,6 miliardy korún.

Viac o téme: akcie , Česká národná banka ČNB , České energetické závody ČEZ , žaloba , zatajená informácia

Súvisiace články

Aktuálne správy