Čaká nás ekonomická revolúcia? Už o pár dekád môže USA predbehnúť ďalšia ázijská veľmoc

India by sa do roku 2075 mala stať ekonomikou s druhým najväčším výkonom. Aktuálne piata najväčšia svetová ekonomika tak podľa odhadov predbehne Nemecko, Japonsko aj Spojené štáty americké. Hospodárstvo Indie by malo byť podporované najmä technologickým a inovačným pokrokom, kapitálovými investíciami či domácim dopytom rýchlo rastúceho obyvateľstva.

Podľa analýzy americkej investičnej banky Goldman Sachs by mal indický hrubý domáci produkt (HDP) v roku 2075 dosiahnuť hodnotu 52,5 bilióna dolárov. Lepšie by na tom mala byť iba Čína s HDP na úrovni 57 biliónov. Ako informuje portál cnbc.com práve stále rastúca populačná krivka by mala byť hlavným hnacím motorom indickej ekonomiky. Podľa odhadov by India v nasledujúcich dvoch desaťročiach mala mať jednu z najmenších hodnôt pomeru závislosti krajiny.

Ten sa používa ako ukazovateľ pomeru obyvateľstva v produktívnom veku ku obyvateľstvu mimo produktívneho veku. Kľúčom úspechu tak bude efektívne využitie pracovnej sily. Práve o to sa snaží indická vláda prostredníctvom zriadenia nových výrobných kapacít či pokračujúceho rozvoja služieb.

Investície do infraštruktúry a technologického rozvoja

Jedným z primárnych cieľov indickej vlády je aj budovanie koľajovej a cestnej infraštruktúry. Ambiciózny plán bude možné dosiahnuť aj vďaka 50-ročnému programu poskytovania bezúročných pôžičiek v jednotlivých regiónoch.

Rast indického hospodárstva by mal byť podporený aj rozvojom technologického prostredia a implementovania inovačných procesov do praxe. Podľa indickej organizácie Nasscom by mali príjmy indických technologických spoločností počas prebiehajúceho roku vzrásť o 245 miliárd dolárov.

Rastúca prosperita Indie, ktorá je úzko prepojená s rastúcimi príjmami či klesajúcim pomerom závislosti, má vplyv aj na rast miery úspor. Práve spomenuté faktory môžu prispieť k ideálnemu prostrediu na rozvoj finančného sektora. Ten môže voľné finančné zdroje alokovať ešte efektívnejšie, ako tomu bolo doteraz. Aj preto sa predpokladá, že domáce kapitálové investície by v budúcnosti mohli získať na význame.

Doplatí India na nízky export?

Ekonomika Indie však má aj svoje slabé stránky. Jednou z nich je nízka participácia pracovnej sily, ktorá sa za posledných 15 rokov dokonca znížila. Nízky pomer pracovnej zapojenosti je problémom najmä u žien. Asi iba 20 percent všetkých žien v produktívnom veku je zamestnaných. Výsledky však môžu byť mierne skreslené, pretože ženy v Indii sa venujú primárne úkolovej práci, ktorá sa do štatistiky nezapočítava.

Jednou zo slabín Indie je aj pomerne nízka úroveň exportu, ktorá spôsobuje deficit obchodnej bilancie. Hospodárstvo Indie je totiž poháňané najmä domácim dopytom, čím sa výrazne odlišuje od ostatných krajín v ázijskom regióne, ktoré sú na dopyte zo zahraničia značne závislé. Správa Goldman Sachs uvádza, že rast indickej ekonomiky je zo 60 percent tvorený práve domácou spotrebou a investíciami.

Vývoj hrubého domáceho produktu indického hospodárstva rastie aj v tomto roku nad očakávania. V prvom štvrťroku indické HDP medziročne vzrástlo o 6,1 percenta. Rast by mal v prebiehajúcom roku ešte zrýchliť a podľa odhadov indické hospodárstvo počas roku 2023 medziročne vzrastie o 7,2 percenta.

Viac o téme: export , hrubý domáci produkt HDP , India , investície , obchodná bilancia , pôžičky , technológie

Súvisiace články

Aktuálne správy