Banky blokujú kryptomenovej burze Binance prístup do bankového systému v Spojených štátoch

Platobní a bankoví partneri kryptomenovej burzy Binance.US majú v úmysle prerušiť vzťahy s touto burzou. V praxi to znamená, že jej zákazníci nebudú môcť od 13. júna používať doláre na nákup kryptomien na platforme ani ich vyberať. To obmedzí schopnosť burzy podnikať v Spojených štátoch. Binance o tom informovala na svojom účte na twitteri a dodala, že preventívne pozastavuje všetky vklady amerických dolárov.

Na bankové transakcie kryptoburzy Binance sa zamerala americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorá na firmu Binance a jej zakladateľa podala občianskoprávnu žalobu. Tvrdí v nej okrem iného, že burza aj jej zakladateľ Changpeng Zhao, v brandži nazývaný podľa začiatočných písmen svojho mena ako CZ, porušili americké zákony o cenných papieroch.

Zhaoov vplyv a vlastníctvo americkej aj medzinárodnej pobočky Binance a medzinárodnej siete offshorových holdingových spoločností americkou burzovou komisiou prinútili podať mimoriadny návrh na vydanie dočasného zaisťovacieho príkazu, ktorý by zmrazil všetky dolárové aktíva burzy. SEC offshorovej holdingovej spoločnosti podozrieva, že medzi sebou presúvali majetok v hodnote miliárd dolárov.

Zákazníci o svoje peniaze neprídu

Zákazníci o svoje peniaze neprídu. Tí, ktorí do stanoveného dátumu peniaze nevyberú, ich teoreticky stále môžu previesť na stablecoiny, napríklad tether, a tie potom vybrať a previesť späť na doláre inde. Obchodovanie, vklady a výbery v kryptomenách zostanú plne funkčné. Naznačuje to však, že bankoví partneri burzy Binance sa rozhodli, že burza je príliš rizikovým klientom a že odhalenie prípadu SEC sú dosť významné a nemožno ich ignorovať.

Podľa dokumentov, ktoré Binance poskytla burzovej komisii, sú bankovými partnermi burzy Axos Bank, Cross River Bank a skrachované banky Silvergate, Signature a Silicon Valley. Tie spracovali pre burzu v USA transakcie v objeme miliárd USD, upozornil server CNBC.

Ceny kryptomien na správu takmer nereagovali. Bitcoin v piatok v Ázii mierne oslaboval a pohyboval sa okolo 26 500 USD. Za celý týždeň stráca zhruba dve percentá.

Viac o téme: Binance, investovanie, kryptomeny, Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy