Akcie vo svete tento rok pokračujú v raste: Index S&P 500 vylepšil rekord

Svetové akciové indexy v prvom štvrťroku 2024 nadviazali na úspešný koniec roka a pokračovali v raste. Niektoré indexy, ako napríklad najsledovanejší americký indikátor S&P 500 či technologický index Nasdaq 100, vylepšovali maximá, vyplýva z burzových štatistík. Výrazné zisky a rekordy si pripísali tiež európske a japonské akcie, tie čínske naopak klesli.

„Rast ťahali hlavne výsledky veľkých technologických spoločností za rok 2023 s výhľadom na rok tento. Za prvé tri mesiace roka vzrástol index S&P 500 o 10,8 percenta na 5254 bodov. Už v prvom štvrťroku vykázal lepšie zhodnotenie, ako je jeho 30-ročný priemer, čím sa dostal na nové historické maximá,“ povedal analytik XTB Tomáš Cverna.

K rastu S&P 500 podľa neho najviac prispeli akcie spoločnosti Nvidia, ktoré vzrástli o 88 percent, a akcie Mety s rastom vyše 40 percent. Obe tieto spoločnosti zverejnili skvelé výsledky za rok 2023. Meta navyše ohlásila prvé dividendy a ďalšie kolo spätného odkúpenia akcií, čo podporilo investorov v nákupe akcií. Naopak najhoršie z tzv. Magnificent 7 boli akcie Tesly. Tá kvôli tlaku čínskej konkurencie stratila počas prvých troch mesiacov roka takmer 30 percent hodnoty. Nedarilo sa ani spoločnosti Apple, ktorá vykázala slabšie predaje v Číne.

Historické maximá dosiahli aj indexy Nasdaq a Dow Jones

Nové historické maximá dosiahli tiež indexy Nasdaq 100, ktorý vzrástol o 10,3 percenta, a Dow Jones. Jeho rast však predstavoval iba 5,5 percenta, čo je z hlavných amerických indikátorov najmenej, upozornil Cverna.

Na nové historické maximá v prvom štvrťroku dosiahol aj index európskych akcií Stoxx Europe 600, hoci ziskovosť európskych firiem bola vo štvrtom kvartáli minulého roka v porovnaní s tými americkými najnižšia za posledné tri roky. Nemecký index DAX vzrástol o 10,2 percenta na 18 492 bodov. Podporila ho vo všeobecnosti chuť investorov riskovať, a tiež zlepšenie ukazovateľov ekonomického sentimentu v Nemecku, hlavne vďaka očakávaniam znižovania sadzieb Európskou centrálnou bankou.

Kľúčový index eurozóny Euro Stoxx 50 sa dostal na 5 000 bodov a približuje sa k najvyššej úrovni v histórii, doplnil analytik Portu Marek Malina. Od začiatku roka si pripísal už 13,3 percenta, čím prekonáva svoje americké náprotivky. Širší paneurópsky index Stoxx Europe 600 je podľa neho vyšší o 7,6 percenta.

V marci už podľa Malinu neplatilo, že kľúčové indexy sú ťahané najmä technologickými spoločnosťami a rozmachom umelej inteligencie. Výborne sa totiž darí aj cyklickým akciám. Sektory energetiky, materiálov, priemyslu, verejných služieb a financií za posledný mesiac porazili index výkonnosť indexu S&P 500, poznamenal.

Lepšie ekonomické údaje z Číny významne tamojší akciový trh nepodporila, upozornil Cverna. Čínsky index Hang Seng za prvý štvrťrok odpísal 1,47 percenta, čo potvrdzuje skepsi investorov voči čínskemu trhu. Na druhej strane sa veľmi darilo japonskému indexu Nikkei 225. Ten vzrástol o viac ako 21 percent na nové maximá, ktoré dosiahol po 34 rokoch.

Viac o téme: index S&P , rast , rekord , svetové akciové indexy

Súvisiace články

Aktuálne správy