Akcie európskych bánk padajú, starý kontinent má vlastného strašiaka menom Credit Suisse

, TASR/red

Akcie európskych bánk, euro aj ceny ropy v stredu klesli v reakcii na pád švajčiarskej Credit Suisse na nové rekordné minimá po tom, čo jej najväčší akcionár vylúčil ďalšiu investíciu do tejto problematickej banky. To vyvolalo nové obavy zo „šírenia nákazy“ v Európe po kolapse amerických bánk Silicon Valley Bank Signature Bank.

Hodnota akcie Credit Suisse sa prepadla pod hranicu 2 švajčiarske franky (2,04 eura). Akcie Credit Suisse sa v priebehu stredajšieho obchodovania nakrátko znížili až o 23,8 % a prevádzkovateľ burzy niekoľkokrát zastavil obchodovanie s nimi, pretože objem predajov prudko stúpal a hodnota akcií klesala.

Najväčší investor Credit Suisse, Saudská národná banka, totiž podľa správy agentúry Reuters vyhlásila, že švajčiarskemu bankovému domu už nemôže poskytnúť žiadnu ďalšiu finančnú pomoc. Dôvodom majú byť regulačné obmedzenia, keďže by to znamenalo navýšenie podielu v banke nad 10-percentnú hranicu. Pohode na trhu nepridalo ani oznámenie, že Credit Suisse mala vo svojich finančných výkazoch za posledné dva roky "podstatné nedostatky".

Credit Suisse sa pod tlak dostala aj prudkým nárastom výberov vkladov. Tie podľa jej vlastných tvrdení koncom minulého roka výrazne prevyšovali úrovne z predchádzajúcich štvrťrokov. V poslednom vlaňajšom kvartáli, po sérii škandálov, objavujúcich sa rizík a správ o nedodržiavaní predpisov, banka evidovala výbery hotovosti v sume viac ako 110 miliárd švajčiarskych frankov.

Švajčiarska banka ťahá nadol celý sektor

Negatívny vývoj okolo Credit Suisse pritom v stredu ťahal nadol aj akciový index európskych bánk a okolo poludnia klesol o 6,1 %, čo je jeho najnižšia úroveň od 3. januára. Za týždeň, teda od stredy 8. marca, sa tento index znížil o 14 %, čo znamená stratu viac ako 120 miliárd eur z trhovej hodnoty. Ide o najväčšiu týždennú stratu indexu od ruskej invázie na Ukrajinu vlani vo februári.

V priebehu dopoludnia stratili akcie švajčiarskej banky UBS 6,8 % z hodnoty, francúzskych bánk BNP Paribas a Société Générale viac ako 11 %, španielskej Banco de Sabadell 9 %, nemeckej Commerzbank 10 % a Deutsche Bank 8,4 %.

Ako pripomína web cnbc.com, obchodovanie bolo v stredu automaticky zastavené aj pri viacerých talianskych bankách, vrátane UniCredit, FinecoBank a Monte dei Paschi.

Euro oslabilo

Spoločná európska mena euro sa znížila voči doláru o viac ako 1 % a o 13:14 hod. SEČ sa predávala po 1,05701 USD, čo bolo o 1,51 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

A zároveň ceny ropy po krátkom oživení počas ranného obchodovania v Ázii zamierili nadol, pričom americká WTI sa nakrátko dostala pod hranicu 70 USD za barel (159 litrov). Neskôr časť zo strát zmazala a o 13:16 hod. sa predávala po 70,4214 USD za barel, čo predstavuje pokles 1,27 %.

"Trhy sú divoké. Prechádzame od problémov amerických bánk k problémom európskych bánk, predovšetkým Credit Suisse," povedal Carlo Franchini, šéf inštitucionálnych klientov v Banca Ifigest v Miláne.

"Faktom však stále zostáva, že európske banky, a najmä tie väčšie, oveľa lepšie riadia svoje úrokové riziko, čo spôsobilo kolaps amerických bánk, a majú likviditu," povedal Jerome Legras zo spoločnosti Axiom Alternative Investments.

Viac o téme: akcie , banková kríza , banky , Credit Suisse , euro , ropa , Silicon Valley Bank SVB

Súvisiace články

Aktuálne správy