Kryptomeny valcujú trh: Bitcoin od začiatku roka posilnil o 50 percent, hravo poráža hlavné akciové indexy aj zlato

, Redakcia

Víťazom na finančných trhoch sú doposiaľ v tomto roku kryptomeny. Cena bitcoinu za necelé tri mesiace vyskočila o polovicu. Kým 1. januára sa obchodoval na úrovni 16 500 dolárov, aktuálne sa nachádza pri 25 000 dolárov. Extrémne sa mu darí najmä po páde dvoch amerických bánk.

Najväčšia globálna kryptomena tak maže väčšinu zo svojich vlaňajších strát, kedy sa jej hodnota prepadla o 65 percent po niekoľkých veľkých kolapsoch, vrátane pádu burzy FTX. Aktuálny prudký rast je pritom podľa webu cnbc.com do istej miery prekvapením, keďže v krátkom období padli Silvergate Capital a Signature Bank, dvaja najväčší poskytovatelia úverov v kryptopriemysle. Navyše v druhom najväčšom bankovom krachu v USA padla aj Silicon Valley Bank, ktorá bola zase lídrom v správe financií technologického startupového priemyslu.

Napokon sa totiž ukazuje, že aktuálne bankroty a otrasy na bankovom trhu môžu kryptomenám naopak pomáhať. „Udalosti z minulého týždňa okolo zlyhania Silicon Valley Bank a iných bánk tiež vrhli svetlo na silu decentralizovaných mien, ktoré môžu ľudia plne opatrovať a vlastniť,“ povedal viceprezident kryptoburzy Luno Vijay Ayyara.

Ťažia z nedostatkov bankového systému?

Intervencie amerických úradov totiž podľa Antoniho Trencheva, spoluzakladateľa obchodnej platformy Nexo, investorom pripomenuli štrukturálne nedostatky bankového systému a amerického dolára. Aj to bol podľa neho jeden z dôvodov, prečo sa investori v predchádzajúcich dňoch obracali na kryptomeny.

Ďalším impulzom pre kryptomeny by mohla byť zmena postoja americkej centrálnej banky k nastaveniu menovej politiky. Podľa niektorých analytikov by totiž vplyvom aktuálnych udalostí v snahe zastabilizovať situáciu mohol Fed zmierniť tempo zvyšovania sadzieb, čo by mohlo pomôcť rizikovým aktívam, ako sú akcie a kryptomeny.

Vysoko nad akciami aj zlatom

Všetky tieto faktory tak naďalej tlačia ceny kryptomien, vrátane bitcoinu, nahor. Ten už za necelé tri mesiace v tomto roku posilnil o 50 %, kým technologický index Nasdaq, s ktorým v minulosti bitcoin úzko koreloval, si pripísal iba 12 %. Index najväčších amerických firiem S&P 500 za to isté obdobie posilnil iba o 2,5 %.

Kryptomeny však aktuálne jednoznačne porážajú vo výnosoch aj zlato, ktoré je považované za stabilné aktívum v časoch trhových otrasov. Tento rok sa jeho hodnota zvýšili iba o 3 %.

Na podobnej vlne, ako bitcoin, sa pritom vezú aj ďalšie známe kryptomeny. Ethereum napríklad tento rok posilnil o vyše 40 %, cena kryptomeny solana sa už dokonca zdvojnásobila.

Viac o téme: akciové trhy, banková kríza, bankrot, bitcoin, ethereum, Fed, FTX, kryptomeny, Nasdaq, S&P 500, Signature Bank, Silicon Valley Bank, Silvergate Capital, solana, úrokové sadzby, zlato

Súvisiace články

Aktuálne správy