Ceny plynu pre európsky trh počas uplynulých dní vystrelili prudko nahor. A to napriek tomu, že zásobníky v Európe sú aktuálne veľmi slušne naplnené a do únie stále prúdia aj zvyšky dodávok z Ruska. Za aktuálnymi trhovými otrasmi tak treba hľadať iné faktory, vrátane predpovede počasia.
Zatiaľ čo na začiatku júna sa megawatthodina plynu na európskom virtuálnom uzle TTF v Holandsku obchodovala len mierne nad úrovňou 23 eur, v polovici mesiaca vystúpala dokonca nad 41 eur. Ceny zemného plynu tak otočili kurz a po niekoľkomesačnom kontinuálnom poklese výrazne stúpajú. A to napriek tomu, že európske zásobníky sú na toto ročné obdobie nad mieru dobre naplnené. Čo teda stojí za prudkým zdražením plynu na burze?
Obchodníci reagujú najmä na najnovšie správy holandskej vlády či výpadky dodávok. Podľa najnovších správ totiž Holandsko plánuje dodržať ukončenie ťažby na jednom z najväčších polí zemného plynu v Európe. Podľa vyjadrení holandského štátneho tajomníka pre ťažbu Hansa Vijlbriefa sa závod v Groningene plánuje uzatvoriť už 1. októbra tohto roku. Ak by však okolnosti nedovoľovali inak, ukončenie ťažby sa môže presunúť o rok neskôr, píše web denníka Financial Times.
K priaznivejším cenám plynu neprispieva ani situácia v Nórsku, ktoré je pre Európu jeden z kľúčových dodávateľov. Smerom z Nórska bolo zaznamenaných viacero odstávok prílevu zemného plynu z dôvodu údržbárskych prác na ťažných či spracovateľských zariadeniach. Údržby spracovateľského závodu Nyhamna budú pritom trvať o niečo dlhšie ako sa čakalo a od budúceho týždňa európsky trh s plynom nebude môcť počítať ani so závodom Kollsnes.
Nepriaznivá predpoveď počasia
Ceny nahor, aj mimo vykurovacej sezóny, však paradoxne tlačí tiež predpoveď počasia na tohtoročné leto. Meteorológovia totiž počas júla očakávajú nadpriemerné teploty najmä v severozápadnej časti Európy. Kým v teplá zima situáciu na trhu s plynom upokojuje, horúce leto ženie ceny nahor. Znamená to totiž očakávaný nárast spotreby elektriny potrebnej na klimatizáciu priestorov firiem aj domácností.
Ceny plynu sa pritom hýbu smerom nahor aj napriek tomu, že zásobníky Slovenska či iných členských štátov Európskej únie dosahujú na toto ročné obdobie nadpriemerné hodnoty. Podľa odhadov analytikov sú zásobníky naplnené asi na 70 percent. Spoločný cieľ členských štátov je naplnenie zásobníkov na 90 percentnú úroveň do novembra tohto roku. To by pred zimným obdobím mohlo výrazne upokojiť situáciu na trhu s plynom.
Tankery presmerované do Ázie
Svoju úlohu pri vývoji cien plynu však zohráva aj dopyt po skvapalnenom zemnom plyne LNG, ktorý do veľkej miery v Európe nahrádza výpadky dodávok komodity z Ruska. Cena plynu v Európe však v posledných týždňoch klesla až natoľko, že sa dodávatelia vďaka priaznivejším obchodným podmienkam rozhodli svoje dodávky LNG presmerovať opäť do Ázie.
Aktuálny vývoj na virtuálnom obchodnom uzle TTF v Holandsku však opäť robí európsky trh pre dodávateľov skvapalneného plynu lukratívnejším, čo môže zase dodávky nasmerovať do Európy a zatlačiť cenu opäť o čosi nadol. Dá sa teda očakávať, že aj v ďalších mesiacoch bude na cenu plynu vplývať viacero dôležitých faktorov, vrátane počasia, plynulosti dodávok či dopytu predovšetkým z Ázie.
Turbulentný vývoj pritom dokresľuje aj piatkové obchodovanie, počas ktorého sa cena plynu na uzle TTF vydala naopak prudko nadol. Po druhej hodine popoludní sa dokonca obchodoval už pod hranicou 35 eur za megawatthodinu, čo len za jediný obchodovací deň znamenalo pokles ceny o viac ako 15 percent.