Nemci prekopávajú svoju energetiku: Scholz otvoril prvý LNG terminál, ešte túto zimu majú pribudnúť ďalšie

, TASR/ČTK/red

Spolkový kancelár Olaf Scholz v sobotu v severomorskom prístave Wilhelmshaven slávnostne otvoril prvý nemecký terminál na skvapalnený zemný plyn.

Rýchlosť, s akou bol terminál uvedený do prevádzky, je signálom, že najväčšia európska ekonomika zostane silná, vyhlásil počas otvorenia Scholz. Spolu s ním boli na slávnostnej inaugurácii ministri hospodárstva Robert Habeck a  financií Christian Lindner.

„Keď sme povedali, že už tento rok by sa tu vo Wilhelmshavene mal postaviť takýto terminál, mnohí hovorili, že to sa nikdy nepodarí,“ povedal Scholz. „A opak je pravdou,“ dodal.

Nový terminál dokáže prečerpať kvapalný zemný plyn (LNG) z lode s kapacitou 165.000 kubických metrov. Ministerstvo hospodárstva uviedlo, že v najbližších dňoch sa začne skúšobná prevádzka splyňovania LNG a od januára by mal tunajší plynovod už pracovať v bežnom režime. Plynovod sa v budúcnosti bude dať prispôsobiť aj na prepravu vodíka.

Nemecký kancelár Olaf Scholz pred novým LNG terminálom v severomorskom prístave Wilhelmshaven. Foto: SITA/AP

„Toto je dobrý deň pre našu krajinu a dobrý signál celému svetu, že nemecká ekonomika bude aj naďalej silná, bude produkovať a dokázala sa vysporiadať s touto výzvou,“ povedal Scholz.

Nemecko zareagovalo na ruskú inváziu na Ukrajine a obmedzenie dodávok ruského plynu výstavbou viacerých terminálov LNG. Dva ďalšie začnú pracovať ešte počas tejto zimy a pred budúcou zimou budú k dispozícii ešte tri terminály. Ako uviedol kancelár Scholz, ich celková kapacita vysoko prevýši 50 percent dodávok ruského plynu počas minulej vykurovacej sezóny.

Najskôr v doprave

LNG sa využíval hlavne v cestnej doprave. Využívať sa začal v 50. rokoch minulého storočia v bývalom Sovietskom zväze ako palivo pre traktory. Neskôr sa LNG začal v doprave používať hlavne pre diaľkovú autobusovú a nákladnú dopravu a tiež v lodnej a železničnej doprave.

Situáciu zmenila ruská invázia na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára, a s ňou spojené prerušenie dodávok ruského plynu do Európy. Mnoho krajín sa tak začalo urýchlene obracať k LNG ako k náhrade za ruský plyn a začali budovať terminály na LNG.

V Európe sa nachádza podľa údajov organizácie Gas Infrastructure Europe (GIE) 30 fungujúcich terminálov na LNG. Majú ich napríklad v Španielsku, ktoré je podľa údajov Európskej komisie (EK) so siedmimi funkčnými terminálmi na prvom mieste v Európe, a ďalej vo Francúzsku, Taliansku, Holandsku, Belgicku, Veľkej Británii, Poľsku, Švédsku alebo v Grécku.

Dočasne cez plávajúce terminály

Nemecko sa do dokončenia výstavby stálych prístavných terminálov rozhodlo prenajať päť plávajúcich terminálov. Prvý z nich bol slávnostne spustený v sobotu v dolnosaskom Wilhelmshavene, kam vo štvrtok dorazila loď Höegh Esperanza, ktorá je plávajúcim terminálom na LNG.

Už v pondelok robotníci v Dolnom Sasku dokončili takmer 30-kilometrový plynovod, ktorý prepája prístavisko vo Wilhelmshavene s nemeckou plynovou sústavou. Po sobotňajšom začatí prevádzky by mal prvý plyn do nemeckej sústavy prúdiť od 22. decembra. S riadnym fungovaním potom spoločnosť Uniper, ktorá bude zariadenie prevádzkovať, počíta od polovice januára, keď do prístavu pripláva prvý tanker s LNG.

Dokončená bola aj infraštruktúra pre plávajúci terminál v Brunsbüttele v Šlezvicku-Holštajnsku. Terminál je zatiaľ vo Francúzsku a jeho priplávanie sa očakáva v januári. Tento terminál spoločne so zariadením pre Wilhelmshaven si prenajala nemecká vláda.

Plávajúci terminál na uskladnenie a regasifikáciu skvapalneného zemného plynu LNG s názvom Höegh Esperanza v prístave Wilhelmshaven. Foto: SITA/AP

Hotový je tiež terminál v severonemeckom Lubmine na pobreží Baltu, ktorý je ale na rozdiel od zariadení vo Wilhelmshavene a Brunsbüttele úplne súkromným projektom. Spoločnosť Deutsche ReGas, ktorá bude terminál LNG v Lubmine prevádzkovať, teraz čaká na konečné povolenie. Získať ho chcela do 1. decembra, teraz predpokladá, že by sa tak mohlo stať ešte do konca roka. Plávajúci terminál je už v regióne, na povolenie vyčkáva na neďalekej Rujáne, odkiaľ neskôr odpláva do Lubmínu.

V Lubmine popri súkromnom projekte spoločnosti ReGas vznikne ešte ďalší terminál na LNG, ktorý bude v réžii nemeckej vlády. Tá si prenajala päť plávajúcich terminálov, vedľa spomínaného Lubminu, dolnosaského Wilhelmshavenu a Brunsbüttelu v Šlezvicku-Holštajnsku vznikne jeden v dolnosaskom Stade a ešte ďalší vo Wilhelmshavene.

Viac o téme: dodávky plynu , Nemecko , Olaf Scholz , plyn , skvapalnený zemný plyn LNG

Súvisiace články

Aktuálne správy