Medzinárodná energetická agentúra zvýšila odhad rastu dopytu po rope

Celosvetový dopyt po rope sa v tomto roku bude naďalej zvyšovať, avšak pomalšie než vlani. Hlavným dôvodom je hospodársky útlm v niektorých krajinách a tiež pozvoľný návrat k normálu po turbulentnom období vyvolanom pandémiou covidu-19. Vo svojej mesačnej správe o situácii na trhu to vo štvrtok uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA). Tá kvôli pokračujúcim útokom na lode v Červenom mori ale zároveň proti správe z minulého mesiaca zvýšila odhad rastu dopytu po rope na tento rok.

Agentúra očakáva, že dopyt po rope sa v tomto roku zvýši o 1,3 milióna barelov denne, čo je o celý milión menej, než predstavoval prírastok dopytu za minulý rok. Zároveň je to ale o 110 000 barelov denne viac, než IEA predpovedala vo svojej februárovej správe. Celkovo by sa tak na svetový trh malo v tomto roku dostávať 102,9 milióna barelov ropy denne, o 800 000 barelov denne viac než vlani.

Na obchod s ropou majú aj naďalej vplyv útoky povstaleckých Húsíov pri pobreží Jemenu, ktoré narúšajú lodnú dopravu v Červenom mori. Táto trasa je kľúčová pre obchod medzi Áziou a Európou. Kvôli útokom, ktoré podľa Húsíovcov súvisia s vojnou medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas, sú lode často nútené Červenému moru sa vyhýbať a voliť dlhšiu a hlavne drahšiu trasu okolo južného cípu Afriky.

Spomalenie rastu globálnej ekonomiky pôsobí na spotrebu ropy ako brzda

„(Rast) sa po extrémnej volatilite z rokov pandémie vracia k svojmu historickému trendu,“ uviedla agentúra, ktorá sídli v Paríži a ktorá pôsobí ako poradca v otázkach energetiky pre krajiny združené v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). „Spomalenie rastu globálnej ekonomiky pôsobí na spotrebu ropy ako ďalšia brzda, ako aj zlepšenie efektivity vozidiel a rozširovanie vozového parku elektromobilov,“ dodáva IEA.

Centrálne banky veľkých krajín na Západe už nejaký čas signalizujú, že sa blíži éra uvoľňovania menovej politiky. Nižšie úrokové sadzby, a teda aj lacnejšie peniaze, by globálnu ekonomiku teoreticky mali podporiť. Dôvodom na obavy je však podľa agentúry vývoj čínskej ekonomiky, ktorý je oproti očakávaniam slabší.

Zásoby ropy na pevnine sú teraz najnižšie minimálne od roku 2016

Agentúra tiež uviedla, že ropa uskladnená na lodiach dosiahla druhý najvyšší objem od vrcholu z doby pandémie. Zásoby ropy na pevnine potom siedmy mesiac v rade klesli a sú teraz najnižšie minimálne od roku 2016.

Výhľad dopytu po rope, ktorý prezentuje IEA, zaostáva za výhľadom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Tá totiž priaznivejšie hodnotí výhľad globálnej ekonomiky. Očakávaný rast dopytu po rope, s ktorým na tento rok počíta OPEC, je skoro o milión barelov denne vyšší.

Viac o téme: celosvetový dopyt , dopyt , Medzinárodná energetická agentúra IEA , Organizácia krajín vyvážajúcich ropu OPEC , ropa

Súvisiace články

Aktuálne správy