Kontroverzná rozlúčka Nemecka s jadrom: Len čo odpojili poslednú atómovú elektráreň bavorský premiér hovorí o ich návrate

Nemecko v sobotu minútu pred polnocou odpojilo od siete svoju poslednú jadrovú elektráreň a prestalo tak po viac ako 60 rokoch vyrábať energiu z jadra. Informuje o tom agentúra DPA. Bavorský premiér Markus Söder ale denníku Bild am Sonntag povedal, že jeho spolková krajina by v prevádzke jadrových elektrární rada pokračovala na vlastnú zodpovednosť.

Posledné jadrové elektrárne v Nemecku mali pôvodne ukončiť prevádzku už na konci minulého roka, ale kvôli dopadom invázie ruských vojsk na Ukrajinu a následnému zhoršeniu energetickej krízy sa nemecká vláda rozhodla nechať tri elektrárne v prevádzke ešte cez zimu. Na základe príslušného zákona museli byť definitívne vypnuté v sobotu.

Odstavená bola elektráreň Isar 2 v Bavorsku, Emsland v Dolnom Sasku a Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku, ktorá sa od siete odpojila o 23:59 SELČ.

Prvý jadrový reaktor bol v Nemecku spustený v roku 1961. Posledné tri jadrové elektrárne sa v prvom štvrťroku tohto roka podieľali na výrobe elektriny v Nemecku asi piatimi percentami. V najbližších rokoch chce spolková republika prejsť výlučne na obnoviteľné a ekologické zdroje energie.

Prieskum inštitútu Forsa z tohto týždňa ukázal, že dve tretiny Nemcov podporujú predĺženie životnosti reaktorov alebo pripojenie starých elektrární späť do siete. Iba 28 percent si želalo ich odstavenie.

Bavorský premiér: Je to absolútny nezmysel

Ich pokračovanie by chcel tiež bavorský premiér Söder, podľa ktorého bolo rozhodnutie o odklone od jadra „absolútnym omylom“. Želal by si, aby sa zmenili nemecké zákony tak, aby 13-miliónové Bavorsko mohlo jadrové elektrárne prevádzkovať na svoju zodpovednosť. Kým sa kríza skončí a podarí sa prechod k obnoviteľným zdrojom, je podľa neho potrebné využívať všetky zdroje energie.

atómové elektrárne
Jadrová elektráreň Emsland v nemeckom Lingene, ktorá bola v sobotu 15. apríla spolu s ďalšími dvoma zostávajúcimi atómovými elektrárňami v Nemecku odpojená od siete. Foto: SITA/AP

Že by na niečo také nemecká vláda, ktorá patrí do iného politického tábora ako Söderova Kresťanskosociálna únia (CSU), pristúpila, je veľmi nepravdepodobné. Aj kabinet kancelára Olafa Scholza však pripúšťa, že v nasledujúcich rokoch bude musieť využívať viac energie z plynu a uhlia, ktoré sú v niektorých ohľadoch výrazne problematickejšie ako jadrová energia.

Podľa projektu Our World in Data spojeného s Oxfordskou univerzitou je jadro zhruba 350-krát bezpečnejšie ako uhlie, pokiaľ ide o počet úmrtí na jednu vyprodukovanú terrawatthodinu energie. Z hľadiska emisií skleníkových plynov je potom podľa webu jadrová energia asi 270-krát čistejšia ako uhoľná.

Viac o téme: jadrová energia , jadrové elektrárne , jadrový odpad , jadrový reaktor , Nemecko

Súvisiace články

Aktuálne správy