Sťažnosť na výber firiem z ČR a SR pre mýtny systém v Chorvátsku bola zamietnutá

Chorvátsky protimonopolný úrad zamietol sťažnosť proti výberu konzorcia zahŕňajúceho českú spoločnosť Tollnet a slovenskú firmu Skytoll v tendri na nový systém mýta v Chorvátsku. Informoval o tom chorvátsky denník Jutarnji list.

Na chorvátsku Štátnu komisiu pre kontrolu verejného obstarávania sa so sťažnosťou obrátila skupina neúspešných uchádzačov, do ktorej patrí rakúska spoločnosť Kapsch TrafficCom a chorvátska firma Spinne Traffic. Títo uchádzači skončili vo výberovom konaní na druhom mieste.

Rakúsky Kapsch TrafficCom podľa chorvátskeho denníka v sťažnosti uviedol, že niektorí navrhovaní odborníci konzorcia zahŕňajúceho českého a slovenského dodávateľa nemajú požadovanú úroveň vzdelania a nikdy nepracovali na mýtnom systéme, ktorý má byť aplikovaný na diaľniciach v Chorvátsku. Rakúska firma tiež tvrdila, že zadávateľ zákazky – chorvátsky štátny prevádzkovateľ diaľnic Hrvatske Autocesty (HAC) – nekontroloval bezúhonnosť.

Podľa denníka Jutarnji list majú teraz sťažovatelia možnosť obrátiť sa na súd. Ak sa neodvolajú, podpíše prevádzkovateľ diaľnic HAC zmluvu o vytvorení systému pre elektronický výber mýta v Chorvátsku s firmami Tollnet a Skytoll. Ich ponuka v hodnote 79,9 milióna eur (2,81 miliardy korún) bez DPH bola v tendri vyhodnotená ako ekonomicky najvýhodnejšia.

Majiteľom firiem SkyToll a TollNet je ITIS Holding, súčasť skupiny PPF. CzechToll prevádzkuje od 1. decembra 2019 satelitný mýtny systém v ČR. SkyToll od 1. januára 2010 prevádzkuje satelitný mýtny systém na Slovensku. Od roku 2015 do konca roku 2023 prevádzkoval SkyToll tiež systém elektronických diaľničných známok na Slovensku, ku koncu roka ho odovzdal do správy Národnej diaľničnej spoločnosti. V Slovinsku spustil SkyToll v roku 2021 nový systém pre úhradu elektronických diaľničných známok.

Viac o téme: Česko , Chorvátsko , mýtny systém , Slovensko , sťažnosť

Súvisiace články

Aktuálne správy