Primátor Šale verí, že mesto sa po 30 rokoch dočká výstavby obchvatu

Výstavbu obchvatu mesta Šaľa zrealizuje skupina HOCHTIEF SK. Vyplýva to z výsledkov vyhodnotenia ponúk verejnej súťaže, ktoré zverejnila Slovenská správa ciest (SSC). „Po tridsiatich rokoch čakania sa obyvatelia mesta možno dočkajú obchvatu,“ reagoval primátor Šale Jozef Belický. Termín výstavby zatiaľ stanovený nebol.

Verejné obstarávanie na obchvat vyhlásila SSC v marci 2022. Termín odovzdania ponúk bol november 2022. Belický tvrdí, že zmena zákona o verejnom obstarávaní, ktorú vláda odsúhlasila v marci tohto roka, bola nevyhnutná. „Obchvat Šale je toho dôkazom. Jedna súťaž bola zrušená pre neustále námietky uchádzačov. Vyhodnocovanie ponúk terajšej súťaže trvalo 16 mesiacov. Ak existuje zákon, ktorý toto umožňuje, jeho zmena je nevyhnutná,“ skonštatoval primátor.

Podľa neho čakajú obyvatelia Šale na obchvat mesta tri desaťročia. Potrebný je nielen z dôvodu odklonenia tranzitnej dopravy, ale aj ako alternatíva jediného existujúceho mosta ponad rieku Váh. „Ten je aktuálne v šiestej kategórii. Ak sa preklopí do siedmej, hrozí jeho zatvorenie,“ skonštatoval Belický.

Obchvat je navrhnutý v dĺžke 11,8 kilometra, so šírkou 11,5 metra a rýchlosťou 80 kilometrov za hodinu. Na úseku má byť 13 mostov vrátane mosta cez Váh v dĺžke 705 metrov. Predpokladaná cena zákazky je vyše 60 miliónov eur bez DPH.

Viac o téme: mosty , obchvat , Šaľa , Slovenská správa ciest SSC , tranzit , výstavba

Súvisiace články

Aktuálne správy