Akciové indexy: Ekonomické fundamenty z USA poslali akcie nadol

(16.10.2008) Najnovšie dáta naznačujú, že americká ekonomika je na tom omnoho horšie ako sa očakávalo a recesia už klope na dvere. V očakávaní poklesu ziskov spoločností na akciu investori pokračovali vo včerajších výpredajoch.

Maloobchodné tržby ako indikátor domácej spotreby klesli v septembri o 1,2 %, keď nižšia dynamika reálnych príjmov a rastúca nezamestnanosť má za následok obmedzovanie spotreby zo strany Američanov. Klesajúca spotreba sa odzrkadľuje aj v poklese výrobnej aktivity, Empire State Index výroby pre štáta New York klesol v októbri na – 24,7b. zo septembrových – 7,1b. Oba ukazovatele sú ďaleko nižšie, ako boli očakávania, a indikujú vážny stav americkej ekonomiky. Ten potvrdila aj béžová kniha, ktorú FED vydáva 8 krát do roka a venuje sa v nej aktuálnemu ekonomickému vývoju. Jej včerajšie vydanie konštatuje výrazný pokles ekonomickej aktivity vo všetkých regiónoch Spojených Štátov.

Hospodárske výsledky z najväčšej svetovej ekonomiky neveštia pre ďalší vývoj globálnej ekonomiky nič dobrého. Mnohé spoločnosti už revidovali prognózy svojich ziskov na najbližšie obdobie, ďalších to ešte len čaká. Nižšie zisky znamenajú menšie výnosy pre vlastníkov akcie v podobe dividend a investori sa tak vo veľkom zbavujú akcií v takmer všetkých sektoroch.

V poklese z obavy o prepad dopytu pokračujú aj ceny komodít, keď väčšina z nich v priebehu včerajšieho a dnešného obchodovanie prepisovala vyše ročné minimá. Podobne je na tom aj cena ropy, ktorá klesla k úrovni 70 USD za barel, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od augusta 2007. Nízka cena sa premieta do ziskov producentov ropy, akcie japonskej ropnej spoločnosti Inpex stratili 14 %. Akcie Royal Dutch Shell strácali v Londýne o 15:30 2 %.

Jeden z mála sektorov, ktorý v priebehu dnešného obchodovania nezaznamenáva veľké prepady je finančný sektor. Po včerajšom prvom neobmedzenom tendri na dolárové pôžičky opäť mierne klesali medzibankové úroky, trojmesačný dolárový Libor o 5 bodov na 4,5 %. Vo Švajčiarsku zase prišla štátna pomoc pre UBS, európsku banku s najväčšou expozíciou k americkým hypotekárnym aktívam, vo výške 59,2 mld. USD. Väčšina prostriedkov je určená na nákup týchto aktív a ich umiestnenie do fondu pod správou centrálnej banky, štát za túto transakciu získa v banke 9,3 % podiel. Akcie Banky si do 15:30 polepšili o 3,5 %. V Londýne si v rovnakom čase polepšili akcie bánk Lloyds o 5,1 % a Royal Bank of Scotland o 4,3 %.

Naopak nedarilo sa bankám v Južnej Kórei, keď včerajšia správa agentúry Standard&Poor’s poukázala na ich zraniteľnosť. Juhokórejské banky si takmer polovicu prostriedkov zaobstarávajú na medzibankovom trhu, pričom množstvo ich aktív a záväzkov je v cudzej mene a banky majú problémy so získavaním likvidity v cudzích menách. Vypomáha im centrálna banka, ktorá je v prípade núdze ochotná použiť vlastné devízové rezervy na refinancovanie bánk. Akcie najväčšej banky v krajine Kookmin Bank stratili 12 % a akcie Korea Exchange Bank 11 %.

Japonský index Nikkei dnes stratil 11,4 % a obchodovanie uzavrel na úrovni 8 458,5b. Honkonský Hang Seng poklesol o 4,8 % na úroveň 15 230,5b. Lepšia nálada je v Európe, kde sa nemecký DAX o 15:00 pohyboval na úrovni 4 856 b., čo predstavuje stratu 0,1 %. V rovnakom čase strácal britský FTSE 0,8 % a pohyboval sa na úrovni 4 048b. Európske akcie zmazali straty z úvodných hodín obchodovania, podporili ich v tom aj údaje o zmene počtu nezamestnaných zo Spojených Štátov, keď v minulom týždni sa ich počet znížil o 17 000.

Autor: Kamil Boros (kamil.boros@xtb.sk)

Súvisiace články

Aktuálne správy