Štvrtina Slovákov nevie, ako by postupovala v prípade problémov so splácaním úveru 

, home credit Foto: Getty images

Pri súčasnej vysokej inflácii a stále rastúcich životných nákladov sa viacerí ľudia môžu dostať do situácie, že nebudú schopní splácať svoje úvery. Traja z desiatich Slovákov by za takýchto okolností požiadali o odklad alebo zníženie splátky, na druhej strane – štvrtina ľudí nevie, ako by v takomto prípade postupovali. Ukázal to reprezentatívny prieskum pre spoločnosť Home Credit

Chýbajúce  peniaze na splátky pôžičky by si 17 percent opýtaných skúsilo požičať od príbuzných či priateľov a každý desiaty by obmedzil svoju spotrebu a životné náklady. Súčasná vysoká inflácia je podľa prieskumu zároveň jedným z kľúčových faktorov, ktorý odrádza Slovákov od toho, aby si zobrali hypotéku na kúpu či rekonštrukciu nehnuteľnosti.             

Už niekoľko mesiacov po sebe ľuďom stúpajú životné náklady spojené s rastúcimi cenami tovarov a služieb, čo mnohým prakticky môže skomplikovať splácanie ich súčasných pôžičiek. V takomto prípade by časť z nich postupovala zodpovedne a situáciu by sa aktívne snažili riešiť, no je aj nemálo takých, ktorí sú bezradní a nevedia, čo by si si počali. Na otázku čo by ste robili v situácii, keby ste nemali pre rastúce životné náklady na splátku pôžičky či úveru, odpovedalo najviac – 28 percent opýtaných tak, že by sa pokúsili o dohodnutie odkladu splátok alebo ich zníženie. „Druhou najpočetnejšou skupinou ľudí, ktorých je až 25 percent, sú však tí, čo v danej situácii netušia, ako by postupovali alebo to nechcú povedať. Ďalších 17 percent respondentov by hľadalo finančné zdroje v rámci pôžičky v rodine alebo od priateľov, 12 percent by sa pokúsilo nájsť si dodatočnú prácu či brigádu, aby si zvýšili svoje príjmy a 9 percent by sa snažilo obmedziť svoju spotrebu a životné náklady,“ približuje výsledky prieskumu Jaroslav Ondrušek, analytik trhu zo spoločnosti Home Credit. 

Je tu ale aj 7 percent respondentov, ktorí by sa svoju nepriaznivú finančnú situáciu snažili zvládnuť predajom časti svojho majetku či vybavenia domácnosti. Ďalšou pôžičkou alebo refinancovaním by to riešilo 6 percent ľudí.   

"Ak sa človek dostane do problémov so splácaním úveru, odporúčame mu, aby sa okamžite obrátil na veriteľa. Pokiaľ sa neoneskorí so splátkou a aktívne hľadá riešenie, existuje viacero možností, ako mu pomôcť. Jednou z alternatív  je konsolidácia, ak má viacero pôžičiek. Najhoršie je nereagovať, pritom treba myslieť na to, dlh nikdy nezmizne, naopak, časom sa bude zvyšovať,"  radí ombudsman klientov spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský. 

Súčasná ekonomická situácia zároveň mnohých Slovákov odrádza od toho, aby momentálne riešili otázku svojho bývania prostredníctvom hypotekárneho úveru. Jednak majú obavy z toho, či dokážu v súčasnej neistej dobe hypotéku splácať, ale samozrejme, prekážkou sú aj vysoké ceny nehnuteľností a v neposlednom rade vyššie úrokové sadzby v porovnaní s minulosťou.   

 
 (Respondenti mohli kladne odpovedať na viacero otázok súčasne)

Ako ovplyvňujú súčasné vysoké ceny rozhodovanie, či si zobrať hypotekárny úver? Výsledky prieskumu ukázali, že je to kľúčový dôvod, aby si hypotéku nevzali, až pre sedem z desiatich opýtaných.      

Súvisiace články

Aktuálne správy