Francúzska centrálna banka zhoršila odhad vývoja ekonomiky aj inflácie

Pridajte názor  Zdroj: TASR

22. 6. 2022 - Francúzska ekonomika bude rásť tento rok pomalšie, než sa čakalo, naopak, spotrebiteľské ceny zaznamenajú výraznejší než očakávaný rast.

Francúzska ekonomika bude rásť tento rok pomalšie, než sa čakalo, naopak, spotrebiteľské ceny zaznamenajú výraznejší než očakávaný rast. Uviedla to v najnovšej kvartálnej prognóze vývoja ekonomiky francúzska centrálna banka. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Banka odhaduje, že hrubý domáci produkt (HDP) Francúzska vzrastie tento rok o 2,3 %. V predchádzajúcej prognóze z marca počítala banka v roku 2022 ešte s rastom na úrovni 3,4 %.

Zároveň zhoršila vyhliadky aj na budúci rok, naopak, v roku 2024 by sa ekonomika mala vyvíjať lepšie, než uvádzal marcový odhad. Podľa centrálnej banky sa rast ekonomiky v budúcom roku spomalí na 1,2 %, zatiaľ čo pred tromi mesiacmi stanovila rast v roku 2023 na úrovni 2 %. V roku 2024 však už počíta so zrýchlením rastu na 1,7 %, pričom v marci očakávala, že HDP vzrastie o 1,4 %.

Ako dôvod zhoršenia prognózy banka uviedla prudký rast cien energií a vojnu na Ukrajine. Odhaduje, že dôsledky vojnového konfliktu skrešú z HDP Francúzska v rokoch 2022 - 2024 zhruba dva percentuálne body.

Vývoj ekonomiky bude podľa centrálnej banky v porovnaní s najnovšou prognózou ešte horší, ak Európa uvalí embargo na ruský plyn. V takom prípade by rast hospodárstva mal tento rok dosiahnuť iba 1,5 %. V budúcom roku potom očakáva pokles HDP o 1,3 % a k rastu by sa ekonomika mala vrátiť v roku 2024, pričom centrálna banka odhaduje, že rast dosiahne 1,3 %. Tento scenár však guvernér centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau považuje za "menej pravdepodobný".

Prognózu banka menila aj v oblasti inflácie. Aj keď nie je taká vysoká ako v mnohých krajinách eurozóny, podľa francúzskej centrálnej banky je stále na vysokej úrovni, pričom začiatok jej zmierňovania očakáva až na začiatku budúceho roka.

V marci odhadovala banka mieru inflácie tento rok na úrovni 3,7 %, teraz predpokladá, že dosiahne v priemere 5,6 %. V budúcom roku by sa mala spomaliť na 3,4 % a v roku 2024 tesne pod 2 %. Pred tromi mesiacmi pritom na budúci rok počítala banka s infláciou iba na úrovni 1,9 % a v roku 2024 na úrovni 1,7 %.