Celkový obrat slovenských e-shopov v roku 2021 sa blíži k 2 miliardám eur

, shoptet Foto: getty images

Slovenský internetový trh sa počas pandémie koronavírusu neustále rozvíja. Obrat tuzemských e-shopov zaznamenal ďalší rekord. Ročný obrat sa blíži k dvom miliardám

Podľa údajov spoločnosti Shoptet dosiahla slovenská e-commerce scéna za rok 2021 celkové tržby vo výške 1,95 miliardy eur, čo je historické maximum. Obrat v predošlom roku 2020 sa pritom odhadoval na 1,75 miliardy.
 
„Tento trend naznačil aj mimoriadne silný Black Friday týždeň, keď len slovenské e-shopy na Shoptete zaznamenali celkový obrat až 9,2 milióna eur. Oproti minulému roku sa zvýšil o viac ako 60 %,“ hovorí Ivo Mrena, Country Lead Slovakia pre spoločnosť Shoptet. Aj preto bol z mesiacov v roku 2021 najsilnejší práve november, keď tržby týchto obchodov presiahli hranicu 30 miliónov eur. Druhý najvyšší obrat zaznamenali e-shopy v decembri. O niečo slabšie boli letné mesiace, prepad však bol podstatne jemnejší ako v minulosti.

Vzniká čoraz viac nových e-shopov
Tieto čísla potvrdzujú trend neustále sa rozvíjajúceho odvetvia e-commerce na Slovensku. V priebehu minulého roka na našom území vzniklo len na platforme Shoptet viac ako 1 300 nových internetových obchodov. Práve tržby menších e-shopov pritom z roka na rok rastú. Zatiaľ čo v roku 2020 išlo o 171 miliónov eur, v roku 2021 už zaznamenali obchody na Shoptete obrat 241 miliónov eur.

„Z uvedených dát usudzujeme, že malé e-shopy aktuálne napredujú ešte rýchlejšie ako celý slovenský e-commerce segment. Predpokladáme, že ich počet, ako aj obrat sa budú naďalej zvyšovať,“ uviedol Ivo Mrena.
 
V roku 2022 je viditeľné, že situácia okolo koronavírusu na našom území za posledné dva roky nielen prospieva online nakupovaniu, ale takisto výrazne motivuje začínajúcich e-commerce podnikateľov. Priestor na nové e-shopy je na Slovensku stále pomerne veľký v porovnaní napríklad so susedným Českom, kde je trh podstatne viac nasýtený.
 

Súvisiace články

Aktuálne správy