Koronakríza stiahla USA do najhoršej recesie od druhej svetovej vojny

Pandémia nového koronavírusu stiahla ekonomiku USA do najhoršej recesie od druhej svetovej vojny. V nedávnej histórii neexistuje žiaden príklad "rozsahu a rýchlosti" aktuálneho poklesu, povedal šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell pred bankovým výborom Senátu.

Pandémia nového koronavírusu stiahla ekonomiku USA do najhoršej recesie od druhej svetovej vojny. V nedávnej histórii neexistuje žiaden príklad „rozsahu a rýchlosti“ aktuálneho poklesu, povedal šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell pred bankovým výborom Senátu.
Koronakríza počas dvoch mesiacov zničila pozitívny vývoj na trhu práce z uplynulého desaťročia, uviedol Powell. Kontrakcia ekonomiky je „podstatne horšia než ktorákoľvek recesia od druhej svetovej vojny“.
Fed bude pokračovať v monetárnych stimuloch a ponechá kľúčovú sadzbu takmer na nule, kým sa ekonomika a finančné trhy opäť nestabilizujú, povedal Powell. Takisto vyzval zákonodarcov, aby uvažovali o ďalších opatreniach na stabilizáciu ekonomiky. „Možno musíme urobiť ešte viac a Kongres tiež,“ dodal.
Kongres doteraz schválil stimuly v celkovej hodnote zhruba 2,7 bilióna USD (eur), čo zodpovedá približne 10 % ročného výkonu ekonomiky USA. Snemovňa reprezentantov kontrolovaná demokratmi chce presadiť ďalší balík v hodnote okolo 3 biliónov USD, ktorý však blokuje Senát kontrolovaný republikánmi.
Minister financií Steven Mnuchin povedal bankovému výboru Senátu, že ekonomika USA sa v 2. polroku opäť zotaví. „Som presvedčený, že naša krajina vyjde z tejto pandémie silnejšia než kedykoľvek predtým,“ uviedol Mnuchin.
Powell cez víkend varoval, že plné zotavenie ekonomiky môže trvať do konca budúceho roka a že podmienkou zrejme bude nájdenie vakcíny proti novému koronavírusu.

Súvisiace články

Aktuálne správy