Záchrana spadnutých anjelov. Týždeň vo svete

, across

Ropa sa prepadla do záporných hodnôt, centrálne banky akceptujú „prašivé“ dlhopisy a zadlženie svetovej ekonomiky mieri do nebies.

Nepredstaviteľné sa stáva možným
ECB sa pripravuje na vlnu znížení kreditného hodnotenia od ratingových agentúr. Ako zábezpeku bude akceptovať aj „prašivé“ dlhopisy, čím hádže záchranné koleso tzv. spadnutým anjelom. Ide o dlhopisy, ktoré sa pre problémy ocitli v neinvestičnom pásme. V USA je príkladom americká automobilka Ford. V Európe hrozí podobný scenár Taliansku. Štátne dlhopisy tretej najväčšej ekonomiky eurozóny delia len jeden stupeň od špekulatívneho pásma. V minulosti si len málokto vedel predstaviť, že konzervatívna ECB zaháji program nákupu dlhopisov alebo zníži úrokové sadzby do záporu. História ukazuje, že nepredstaviteľné sa stáva možným. Nová kríza, avšak staré riešenie prostredníctvom nového dlhu. Budú aj v Európe nasledovať helikoptérové peniaze?

Kúpim ropu. Koľko zaplatíš?
Po záporných úrokových sadzbách dlhopisov sa do záporu dostala aj americká ľahká ropa WTI. Nie fyzická, ale konkrétny ropný futures kontrakt s májovou exspiráciou. Dôvodom bola snaha vyhnúť sa fyzickému dodaniu suroviny v dôsledku preplnených skladov na dodacom mieste Cushing v Oklahome. Tie sú plné na približne 80 %, pričom za ostatné dva mesiace sa ich kapacity naplnili zhruba o 50 %. Plné sklady v kombinácii s blížiacou sa splatnosťou futures kontraktu vyústili do prepadu ropy o vyše 300 % až pod úroveň -37 USD za barel. Obmedzenie ponuky ropy na trhu zo strany OPEC+ síce preplnenosť skladov oddiali, stabilizácii cien ropy však dopomôže len postupné zapínanie dopytu. Nie je preto vylúčené, že podobná situácia sa bude opakovať aj s júnovým, najaktívnejším ropným kontraktom.

 

Rekordné zadlženie sveta
Prichádzajúce dáta postupne pridávajú diely do skladačky vývoja ekonomiky. Kríza tzv. „veľkého lockdownu“ spôsobeného pandémiou koronavírusu je špecifická v rýchlosti príchodu a hĺbkou problémov. Globálna ekonomika zaznamená v prípade očakávaného vyše 3-percentného poklesu najhorší rok od Veľkej hospodárskej krízy. Vlády reagujú masívnymi stimulmi v desiatkach percent HDP. Opatrenia sú síce drahé, no predstavujú lacnejšiu alternatívu než v prípade ničnerobenia. Nový dlh však ukrajuje z budúceho rastu. Viaceré krajiny sa na príchod problémov v dobrých časoch nepripravili dostatočne. Dlh HDP svetovej ekonomiky by sa mohol vyšplhať na rekordnú hodnotu vyše 100 % HDP, čo dozaista prinesie aj viaceré nové výzvy.

Prečítajte si: Keď akcie klesajú, treba dokupovať

Jakub Rosa
Autor je portfólio manažér Across Private Investments, Svet otvorených možností

 

Súvisiace články

Aktuálne správy