Poľská centrálna banka ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na historickom minime

Pridajte názor  Zdroj:

7. 11. 2018 - Poľská centrálna banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni. Rozhodnutie Rady pre menovú politiku Národnej banky Poľska, ktoré bolo v súlade s očakávaniami, tak znamená, že sadzba už takmer štyri roky zostáva na historickom minime 1,50 %.

Poľská centrálna banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni. Rozhodnutie Rady pre menovú politiku Národnej banky Poľska, ktoré bolo v súlade s očakávaniami, tak znamená, že sadzba už takmer štyri roky zostáva na historickom minime 1,50 %.

Naposledy sa kľúčová úroková sadzba menila v marci 2015. Vtedy ju centrálna banka znížila o pol percentuálneho bodu.

Na nezmenenej úrovni zotrvali aj lombardná a depozitná sadzba. Lombardná sadzba zostáva na hodnote 2,50 % a depozitná na úrovni 0,50 %. K zmene nedošlo ani v prípade rediskontnej sadzby, zostala na úrovni 1,75 %.

Ekonómovia s takýmto vývojom počítali, keďže inflácia v Poľsku sa drží hlboko pod inflačným cieľom centrálnej banky a navyše, v októbri zaznamenala ďalšie spomalenie. Po 1,8-percentnej úrovni v septembri dosiahla minulý mesiac 1,7 %. Inflačný cieľ banky je pritom stanovený na 2,5 %. Miera inflácie sa pod touto hodnotou drží už piaty mesiac po sebe.

Ako uviedol ekonóm ING Bank Rafal Benecki, aj naďalej počítajú s tým, že centrálna banka nebude úrokové sadzby meniť až do konca roka 2020.