Britská firma Pergas chce spolupracovať pri ťažbe ropy v Iráne napriek americkým sankciám

Pridajte názor  Zdroj:

17. 5. 2018 - Ak výsledkom predbežnej dohody s iránskou firmou National Iranian South Oil Co. bude kontrakt, bude si to vyžadovať investície vyše 1 mld. USD do iránskeho ropného poľa Karanj.

Britská spoločnosť Pergas International Consortium podpísala v Teheráne s iránskou firmou National Iranian South Oil Co. predbežnú dohodu o partnerstve pri ťažbe ropy. Informovala o tom iránska štátna televízia. Ak výsledkom bude kontrakt, dohoda o partnerstve si bude vyžadovať investície vyše 1 mld. USD s cieľom produkovať počas nasledujúceho desaťročia 200 tis. barelov ropy denne z ropného poľa Karanj. V súčasnosti sa z tohto poľa ťaží 120 tis. barelov denne.

Washington minulý týždeň oznámil, že odstúpi od jadrovej dohody s Iránom z roku 2015, pričom USA obnovujú voči Teheránu sankcie. Americké sankcie majú za cieľ obmedziť obchodovanie firiem s Iránom tým, že im zakážu využívať vo svojej činnosti americké banky. Zdá sa však, že britská spoločnosť Pergas v USA príliš nepodniká, čo jej potenciálne dáva viac slobody pôsobiť v Iráne.

Krok firmy Pergas je v kontraste s rozhodnutím francúzskeho producenta ropy a plynu Total nepokračovať v projekte v Iráne, ak nedostane od amerických úradov výnimku. Total vo vyhlásení uviedol, že "si nemôže dovoliť byť vystavený sekundárnym sankciám" vrátane toho, že by stratil financovanie zo strany amerických bánk.