Využitie umelej inteligencie je témou Svetového dňa telekomunikácií

Pridajte názor  Zdroj:

16. 5. 2018 - Na kladné využitie umelej inteligencie je v roku 2018 tematicky zameraný Svetový deň telekomunikácií a informačnej spoločnosti.

Na kladné využitie umelej inteligencie je v roku 2018 tematicky zameraný Svetový deň telekomunikácií a informačnej spoločnosti. Pripadá na 17. mája a v tom istom termíne je v ženevskom sídle Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU) naplánovaný aj druhý Svetový summit o umelej inteligencii v službe dobra, informovala ITU na svojej webovej stránke.

Dátum Svetového dňa telekomunikácií a informačnej spoločnosti pripomína podpísanie prvej Medzinárodnej telegrafickej konvencie a založenie Medzinárodnej telekomunikačnej únie 17. mája 1865 v Paríži.

V uplynulých rokoch sa dosiahol značný pokrok v oblasti technológií umelej inteligencie, uvádza ITU. Tento pokrok umožnil pozoruhodné napredovanie, ktoré sa dá pozorovať v takých oblastiach, akými sú megadáta, automatické učenie, zvýšené výpočtové kapacity, kapacity ukladania, informatika v obláčiku, spomenula ITU niektoré z nich.

Svetový deň telekomunikácií sa slávi od roku 1969. Účastníci medzinárodného summitu o informačných technológiách v roku 2005 v Tunise okrem iného navrhli Svetový deň informačnej spoločnosti. Členovia Valného zhromaždenia OSN tento návrh v roku 2006 schválili, čím sa zaviedol Svetový deň informačnej spoločnosti. V novembri 2006 na konferencii ITU v Turecku jej účastníci rozhodli, že sa odvtedy bude sláviť Svetový deň telekomunikácií a informačnej spoločnosti.

ITU je špecializovaná organizácia OSN pre informačné a komunikačné technológie, ktorá v súčasnosti združuje 191 členských krajín. Sídli v Ženeve. Je najstaršou odbornou medzinárodnou organizáciou pridruženou k OSN. Slovenská republika sa stala jej členom v roku 1993.