Pokles jenu sa zastavil, euro voči doláru stúplo

Pridajte názor  Zdroj: SITA

1. 2. 2016 - Svetové devízové trhy - euro, dolár, jen, česká koruna, poľský zlotý, maďarský forint

Správa "FINANCIE: Pokles jenu sa zastavil, euro voči doláru stúplo", rozšírená o informácie o vývoji na stredoeurópskom devízovom trhu v treťom odseku

LONDÝN 1. februára (SITA, Reuters) - Jen sa v pondelok stabilizoval po tom, ako v piatok klesol o 2 percentá na šesťtýždňové minimum v reakcii na to, že japonská centrálna banka posunula úroky do negatívneho teritória. Po zverejnení správy o tom, že aktivita čínskeho priemyslu sa v januári zmenšila, sa pokles jenu zastavil a oproti doláru sa obchodoval na úrovni 121,15 JPY/USD.

Rozhodnutie japonskej centrálnej banky uplatniť negatívne úroky len posilnilo očakávania, že Európska centrálna banka svoju menovú politiku ešte viac uvoľní. To posunulo výnosy z dvojročných nemeckých dlhopisov na nové rekordné minimum. Spoločná európska mena však oproti doláru stúpla o 0,2 % na 1,0854 USD/EUR.

Poľský zlotý v pondelok oproti euru posilnil na úroveň, na akej naposledy bol pred neočakávaným zhoršením ratingu Poľska pred dvoma týždňami. Poľskej mene pomohlo to, že japonská centrálna banka v piatok zredukovala úroky. Stredoeurópske meny totiž profitujú z uvoľňovania menovej politiky v Japonsku a eurozóne. Do 14:09 SEČ zlotý stúpol o 0,7 % na 4,390 PLN/EUR. Prilepšila si aj česká koruna, a to o 0,06 % na 27,022 CZK/EUR, ale maďarský forint oslabil o 0,33 % na 311,700 HUF/EUR.