O príjem prídu tisíce ľudí, varujú zamestnávatelia

Diskusia 6  Zdroj: TASR

8. 9. 2012 - Pre legislatívne zmeny prídu údajne o svoje zamestnanie tisíce Slovákov. Iba konzervatívny odhad hovorí o rozpätí 33.250 až 49.875 ľudí, a to len v dôsledku dvoch zmien - obmedzením práce živnostníkov a zodvodnením dohodárov.

Bratislava 8. septembra (TASR) - Pre legislatívne zmeny prídu údajne o svoje zamestnanie tisíce Slovákov. Iba konzervatívny odhad hovorí o rozpätí 33.250 až 49.875 ľudí, a to len v dôsledku dvoch zmien - obmedzením práce živnostníkov a zodvodnením dohodárov. Vyplýva to z prieskumu personálnej spoločnosti Trenkwalder.

"V prípade dohodárov sme pritom vychádzali iba z vplyvu novej legislatívy na tých, ktorých príjem presahuje 65 % životného minima a sú teda vyradení z evidencie úradov práce. V prípade živnostníkov išlo iba o "falošných", respektíve "z donútenia"," vysvetľuje šéf spoločnosti Luboš Sirota. Celkový počet ľudí, ktorí tak prídu o príjem, bude podľa neho pravdepodobne ešte vyšší.

Vládne zmeny od januára budúceho roka prinesú viaceré novinky pre pracujúcich aj podnikateľské prostredie. Najväčšou zmenou je výrazne vyššie zodvodnenie práce na dohodu. Najnižšie percento odvodov budú mať starobní a výsluhoví dôchodcovia. Zo zárobku okrem dane odvedú 23,8 % na starobné dôchodkové poistenie a do rezervného fondu solidarity.

Študenti, invalidní a výsluhoví invalidní dôchodcovia budú platiť 29,8 %, čo predstavuje celé dôchodkové poistenie, taktiež garančné aj úrazové. Niektorí študenti budú oslobodení od zvýšených odvodov, a to mladí do 18 rokov s mesačným zárobok do 66 eur. Títo študenti stredných škôl budú tak platiť odvody v rovnakej forme ako v súčasnosti, teda iba na garančné a úrazové poistenie.

Všetci ostatní pracovníci na dohodu totiž budú platiť odvody 48,6 %, teda všetky sociálne a zdravotné odvody, ako zamestnanci na klasický pracovný pomer. Zmenou je aj posunutie hranice minimálneho vymeriavacieho základu pre živnostníkov, a to z aktuálnych 44,2 % na 50 % priemernej mzdy, pričom základ sa už nebude znižovať o zaplatené poistné.

Novinka nastane aj pri paušálnych výdavkoch. Zachová sa v súčasnosti platný 40-% strop, pričom sa však obmedzí jeho absolútna výška. Maximálny mesačný paušál bude od januára budúceho roka predstavovať 420 eur, čo ročne znamená 5040 eur. Táto zmena sa u SZČO prejaví v daňovom priznaní za rok 2013, ktoré budú podávať začiatkom roka 2014.

Zmeny pre Slovákov prinesie aj Zákonník práce, ktorý by sa mal v nasledujúcich dňoch začať prerokovávať v parlamente a následne po jeho schválení a podpísaní prezidentom by mal začať platiť začiatkom budúceho roka. Navrhovaná novela tak prináša posilnenie práv dohodárov o niektoré zamestnanecké výhody, zmenu definície závislej práce či zníženie reťazenia pracovných pomerov na dobu určitú.