Komoditná burza ponúka v aukcii Svätováclavské dukáty

Pridajte názor  Zdroj: SITA

5. 6. 2011 - Vyvolávacia cena tejto zbierky je približne 200 tis. eur, pričom jednotlivé sady dukátov sa dražia samostatne.

Komoditná burza Bratislava spustila na požiadavku jedného z klientov aukciu na zbierku vzácnych zlatých mincí. Podľa predsedu burzovej komory Pavla Scholtza ide o zbierku takzvaných Svätováclavských dukátov a dukátov Karola IV. Vyvolávacia cena tejto zbierky je približne 200 tis. eur, pričom jednotlivé sady dukátov sa dražia samostatne. Aukcie sú verejné a môžu sa na nich zúčastňovať zaregistrované fyzické osoby staršie ako 18 rokov a zaregistrované právnické osoby, ktoré sú spôsobilé na právne úkony. Najcennejším artiklom aukcie je desaťdukát z roku 1937. Svätováclavské dukáty boli prvé zlaté mince Československa. Išlo o obchodné mince, ktoré rovnako ako medaily nemali stanovenú nominálnu hodnotu.

Komoditná burza Bratislava organizuje burzové komoditné obchody a obchody na vedľajšom trhu. S dohľadom od štátu vytvára miesto pre realizáciu kontraktov. Primárne sa burza zaoberá obchodom s agrokomoditami, CO2 a diamantmi. Cenový burzový výbor Komoditnej burzy Bratislava má za úlohu dohliadať nad vývojom referenčných cien a stanovovať cenu dva týždne spätne, aktuálnu, dva týždne dopredu a cenu o tri mesiace.