Lipšic vyzýva neprijať novelu o energetike, nie je dobrým riešením

Plénum Národnej rady (NR) SR by malo vyhovieť prezidentovmu vetu pri novele zákona o tepelnej energetike a nemalo by ju nanovo schváliť.

Plénum Národnej rady (NR) SR by malo vyhovieť prezidentovmu vetu pri novele zákona o tepelnej energetike a nemalo by ju nanovo schváliť. Myslí si to nezaradený poslanec parlamentu Daniel Lipšic a vyzval k tomu dnes svojich kolegov z poslaneckých lavíc.
Právna norma zavádza absolútnu exekučnú imunitu pre štátne teplárne. Vláda ňou reagovala na prehratý súdny spor medzi Paroplynovým cyklom (PPC) vlastneným Pentou a Bratislavskou teplárenskou (BAT), ktorá má PPC vyplatiť 30 miliónov eur.
Poslanec Lipšic však súhlasí s názorom prezidenta Andreja Kisku, že novela je protiústavná a myslí si, že sa s tým stotožní aj Ústavný súd SR. "Viete, že to Ústavný súd zruší a týmto krokom len prihadzujete Pente ďalšie milióny do kešene, aby mali k Vianociam ďalší balíček," vyhlásil Lipšic.
V celom prípade sú totiž podľa neho nastavené vysoké úroky z omeškania, ktoré sa plynutím času pri rozhodovaní súdu ešte navýšia. "Pritom všetci veľmi dobre vieme, že Ústavný súd to zruší, lebo už minimálne trikrát v týchto veciach rozhodoval a rozhodol vždy rovnako," pripomínal poslanec.
Navrhuje preto neprijať túto novelu, ktorá nie je skutočným riešením a ešte do Vianoc v skrátenom konaní prijať zákon, ktorý si s problémom poradí v súlade s Ústavou. Navrhuje, aby sa PPC zobrali napríklad dve tretiny z dlhovanej sumy, a to výrazným zdanením úrokov. "Lebo sú to naozaj ničím neodôvodnené, vydieračské úroky," myslí si Lipšic.
Novela o tepelnej energetike nebola šťastným riešením ani podľa poslanca za KDH Jána Hudackého. Okrem iného poukazoval aj na diskrimináciu súkromných teplární či teplární, v ktorých majú väčšinový podiel napríklad mestá a samospráva.

Súvisiace články

Aktuálne správy