Dodávky pitnej vody na Slovensku za posledné desaťročie klesli o 17 %

Dodávky pitnej vody vo vodárenských spoločnostiach na Slovensku medziročne klesajú o 1 až 2 %. Od roku 2005 do konca roku 2014 sa dodávky vody znížili v priemere o 17 %, a to aj napriek budovaniu nových verejných vodovodov. Informoval o tom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vo svojej správe.
Najmenší pokles dodávok vody sa podľa hovorcu regulačného úradu Miroslava Luptáka pri regionálnom porovnaní zaznamenal za uplynulých desať rokov v Bratislave a okolí, ako aj v západoslovenskom regióne.
„V ostatných regiónoch sa pokles od roku 2005 pohybuje od 14 do 24 %, s výnimkou Severoslovenských vodární a kanalizácií, ktoré si udržujú rovnakú úroveň dodávky. V ďalších častiach severoslovenského regiónu sa pohybuje pokles od 14 do 18 %. Stredné a východné Slovensko má najväčší pokles, a to okolo 24 %,“ uviedol ďalej hovorca pre TASR.
S nižšou dodávkou pitnej vody sa podľa ÚRSO znižovalo postupne aj množstvo odvádzanej a čistenej odpadovej vody verejnými kanalizáciami, aj keď v menšej miere, len o 6 %.
V roku 2012 sa pokles dodávky pitnej vody podľa regulačného úradu zastavil a množstvo odpadovej vody dokonca mierne vzrástlo v dôsledku budovania nových verejných kanalizácii v obciach.
„Vodárenské spoločnosti tento stav odôvodňujú šetrením odberateľov v domácnostiach alebo nahradením vlastnými zdrojmi vody, a to aj napriek tomu, že ceny sa už výrazne nemenia. Zmenilo sa aj správanie väčších odberateľov – firiem, ktoré zavádzajú tiež šetriaci režim,“ dodal ÚRSO.

Súvisiace články

Aktuálne správy