Nemecká vláda vraj diskutuje o prípadnom gréckom bankrote

Nemecká vláda nemá konkrétny plán, čo robiť v prípade gréckeho bankrotu. Diskutuje sa o kontrolách kapitálu v Grécku aj odpustení časti gréckeho dlhu.

Nemecká vláda začala diskusiu o tom, čo robiť v prípade gréckeho bankrotu, uviedli nemecké noviny Bild, pričom sa odvolali na niekoľko zdrojov oboznámených s problematikou. Diskusia zahŕňa aj tému zavedenia kontrol kapitálu v Grécku, ak krajina zbankrotuje, uviedol denník. Zároveň dodal, že vládni predstavitelia rokovali s Európskou centrálnou bankou aj o odpustení časti gréckeho dlhu. Nemecká vláda však nemá konkrétny plán, ako by reagovala na možný bankrot Grécka, o ďalších krokoch by rozhodovala v závislosti od konkrétnej situácie, uviedol Bild. Hovorca nemeckej vlády nemohol priamo komentovať správu.

Zástupcovia Medzinárodného menového fondu (MMF) opustili rokovania s Gréckom a odleteli domov. Dôvodom sú veľké rozdiely v postojoch medzi fondom a Aténami. Prekvapivý krok MMF nasledoval po tom, čo EÚ vyzvala gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, aby prestal hazardovať s budúcnosťou krajiny a prijal kľúčové rozhodnutia potrebné na odvrátenie zničujúceho bankrotu krajiny.

Avšak predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v piatok vyhlásil, že pozastavené rokovania medzi Gréckom a jeho veriteľmi sa obnovia, ale ďalší krok musí urobiť grécka strana. „Rokovania sa obnovia, najprv na technickej a potom na politickej úrovni. Dal som dokopy poznámky a návrhy, ktoré grécka vláda zvažovala vo štvrtok večer. Dohoda je potrebná v najbližších dňoch,“ povedal Juncker pre rádio France Culture.

Grécko verí, že uzavrie dohodu s veriteľmi na stretnutí ministrov financií krajín eurozóny 18. júna, uviedol v piatok štátny tajomník Alekos Flabouraris. „Dúfam, že dohoda príde čoskoro, a to 18. júna na stretnutí Euroskupiny,“ povedal Flabouraris.

Súvisiace články

Aktuálne správy