Prečo sa miliardár Singer mýli, ak tvrdí, že už tu máme hyperinfláciu

, Washington Post Foto: SITA

Nikdy nepodceňujte vynaliezavosť tých, ktorí neustále varujú pred hyperinfláciou. Vždy, keď sa zdá, že už na podporu svojich tvrdení nemôžu nič nájsť, prídu s ešte smiešnymi dôkazom toho, prečo sú oficiálne čísla klamstvá a skutočná inflácia sa pohybuje oveľa vyššie.

Ako každá konšpiračná teória, všetko musí znieť na prvé počutie zmysluplne. Najskôr budú tvrdiť, že vláda manipuluje s číslami tak, že ich upravuje o efekt rastu kvality tovaru a služieb. Problém spočíva v tom, že napríklad mimovládny Billion Prices Project ukazuje, že rast cien je v podstate taký, ako ho opisujú vládne štatistiky. Potom tiež často počujeme, že niektoré ceny rastú oveľa viac ako ich priemer. Ale o to pri priemerovaní práve ide. A tým sa dostávame k Paulovi Singerovi.

Paul Singer je miliardár spravujúci hedžový fond, ktorý zarobil aj na tom, že nakupoval dlhopisy krajín, ktorým hrozil pád do defaultu. S tými sa potom súdil o to, aby mu jeho pohľadávky museli v plnej miere vyplatiť. Teraz sa ukazuje, že má veľmi zaujímavé názory na to, ako vyzerá inflácia. Jeho posledný list investorom recykluje všetko, čo bolo doteraz použité. Falošné cenové indexy, falošné údaje týkajúce sa nezamestnanosti a podobne. A potom sa venuje tomu, kde sa inflácia prejavuje najviac. V jeho peňaženke. Hyperinflácia je totiž podľa neho už jasne viditeľná na miestach ako Londýn, Manhattan či Aspen. Ceny realít v týchto miestach, rovnako ako ceny niektorých umeleckých diel, sú vraj jasnou známkou toho, čo sa skutočne deje. Inak povedané, Paul Singer sa domnieva, že inflácia weimarského typu je za dverami preto, že musí platiť viac za obrazy a za víkendové sídla vo vychytených  lokalitách.

Je pravda, že ak ste miliardár a práve zariaďujete svoj nový dom, vaša osobná inflácia je vyššia ako inflácia iných ľudí. Fed sa ale o takú infláciu nezaujíma, sleduje ceny tovarov a služieb, ktoré nakupuje väčšina. Ich rast sa stále nachádza pod cieľom 2 %. V dohľadnej dobe sa to asi nezmení. Kvôli tomu, že dopyt od miliardárov zvyšuje ceny realít v exkluzívnych destináciách, asi stredná trieda nezačne prudko zvyšovať ceny bežných realít. A mám tiež dojem, že Janet Yellen nestratí pokojný spánok kvôli tomu, koľko dnes stojí Picasso.

 

Autorom je Matt O'Brien.

 

Súvisiace články

Aktuálne správy