VšZP zvýši platby malým nemocniciam

Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. (VšZP) sa dohodla s Asociáciou nemocníc Slovenska na zvýšení platieb pre malé a stredné nemocnice s účinnosťou od 1. decembra.

Správa „VšZP zvýši platby malým nemocniciam“, rozšírená o stanovisko viceprezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Petra Ottingera

BRATISLAVA 11. novembra (SITA) – Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. (VšZP) sa dohodla s Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS) na zvýšení platieb pre malé a stredné nemocnice s účinnosťou od 1. decembra. Súčasťou dohody je 20-percentné zvýšenie platieb pre ústavnú pohotovostnú službu a zvýšenie platieb za lôžkovú zdravotnú starostlivosť v priemere o 7,5 %. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa VšZP Petra Balážová. Nemocnice sa podpisom dodatkov zaviažu k tomu, že pacientom zabezpečia zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu aj po 1. decembri.

„VšZP týmto návrhom pokračuje v odstraňovaní neopodstatnených cenových asymetrií medzi poskytovateľmi a zároveň plní svoj prísľub, že prípadné úspory získané zefektívnením jednotlivých činností poisťovne premietne do úpravy platieb,“ uviedla Balážová. Poisťovňa chce na tento účel použiť finančné prostriedky získané z lepšieho výberu poistného, nižšími nákladmi na prevádzku, stabilizáciou nákladov na lieky a z predpokladaných ďalších úspor v liekovej politike.

Podľa viceprezidenta ANS Petra Ottingera je krok VšZP určitým prínosom k tomu, aby sa situácia v malých a stredných nemocniciach upokojila, a to čiastočne aj vo vzťahu k lekárom. „Ceny hospitalizácií sa zvýšia od 2 do 10 percent, čo však ešte ďaleko nie je reálna cena,“ uviedol pre agentúru SITA. Uvítal zvýšenie platieb pre ústavnú pohotovostnú službu o 20 %. „Spokojní však budeme až potom, keď ministerstvo zdravotníctva uplatní cenovú reguláciu aj pri výkonoch, nielen pri liekoch a zdravotníckych pomôckach,“ dodal Ottinger.

„Mohla by to byť tá cesta, aby sa navýšili zdroje,“ reagoval na dohodu VšZP a ANS predseda Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár. Zdravotnú starostlivosť po 1. decembri tohto roka však podľa neho treba zabezpečiť úplne iným mechanizmom. „Rozhodnutie o tom, ako bude zabezpečená zdravotná starostlivosť na Slovensku po 1. decembri má v rukách minister zdravotníctva a táto vláda, nikto iný,“ povedal.

Práve 1. december je dňom, kedy by nemocnice mali opustiť lekári, ktorí podali výpovede v rámci hromadného protestu. Lekárske odborové združenie žiada presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Aby boli spokojní, mali by byť splnené všetky. Transformáciu už pritom prezident Ivan Gašparovič do marcových volieb zastavil. Rokovania odborov s ministerstvom zdravotníctva sa vzápätí zasekli na platoch. Nevedia sa totiž zhodnúť ani na tom, koľko zarábajú lekári v súčasnosti. Rozdielne prezentujú aj to, čo vlastne lekári žiadajú. Podľa odborárov má ich návrh predpokladať rast základných miezd na 1 200 až 2 350 eur, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik hovorí v priemere o čísle 2 487 eur. S príplatkami mala podľa neho mzda podľa požiadaviek odborárov dosiahnuť priemerne 3 500 eur.

Súvisiace články

Aktuálne správy