Národný bezpečnostný úrad: Najväčší slovenský seminár o ransomvéri

Ransomvér je jednou z najvýznamnejších globálnych bezpečnostných hrozieb pre vlády, podniky a jednotlivcov na celom svete. Jeho obeťou sa môže stať každý. Uvedomuje si to aj Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), ktorý zorganizoval odborný seminár zameraný na boj proti ransomvéru. TASR o tom informoval hovorca NBÚ Peter Habara.

Zúčastnilo sa na ňom viac než 350 odborníkov, ktorí si vymieňali skúsenosti z každodennej praxe. Seminár bol rozdelený na technickú a manažérsku časť.

„Ransomvér už nie je len nejaký druh vírusu. Je to celý ekosystém zložený z organizovaných skupín, ktoré si medzi sebou zdieľajú informácie, aby vedeli pracovať čo najúčinnejšie. Nebezpečným ho robí aj to, že dnes sa už dá kúpiť na darknete,“ pripomenul na začiatok semináru riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti (NCKB) Jaroslav Ďurovka.

Vysvetlil, že spolupracovať musí aj odborná komunita, lebo to je jeden z najlepších spôsobov, ako sa brániť pred kyberútočníkmi. Aj preto sú takéto semináre efektívnym spôsobom ako posilňovať kapacity.

Kyberzločinci sa stále zdokonaľujú, kým ich odhalia, je neskoro

Kyberzločinci sa navyše stále zdokonaľujú. Detegovať ransomvérového útočníka v systéme alebo sieti trvá v priemere 207 dní. V 60 až 70 percentách útokov nepotrebuje útočník viac než 80 dní na to, aby získal, čo potrebuje. Kým ho odhalia, je neskoro – a to je problém.

NBÚ pripomína, že dôležité je nikdy neplatiť kyberzločincom výkupné. „Môže sa stať, že zaplatíte za rozšifrovanie vašich dát, no útočníci ich aj tak zverejnia, nevrátia ich alebo vás budú vydierať opakovane,“ vysvetlil Rastislav Janota, ktorý reprezentuje úrad aj Slovenskú republiku na diplomatickej misii v USA.

Viac o téme: kybernetická bezpečnosť , kybernetické útoky , Národný bezpečnostný úrad NBÚ , ransomvér , semináre

Súvisiace články

Aktuálne správy