Toyota v minulom finančnom roku zaznamenala rekordný celosvetový predaj a výrobu

Japonská automobilka Toyota Motor v minulom finančnom roku zaznamenala rekordný celosvetový predaj a výrobu. Prvýkrát prekročila hranicu desiatich miliónov predaných vozidiel. Výsledku pomohol silný dopyt a koniec problémov s dodávkami polovodičov, ktorým spoločnosť musela čeliť v posledných rokoch. Spoločnosť o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Za dvanásť mesiacov do konca marca sa celosvetový predaj iba materskej spoločnosti medziročne zvýšil o 7,3 percenta na 10,31 milióna vozidiel. Výroba dosiahla 9,97 milióna kusov, čo je medziročne o 9,2 percenta viac. Celosvetový predaj batériových elektromobilov Toyoty v roku končiacom sa v marci stúpol viac než trojnásobne na 116.654 kusov.

V samotnom marci sa však celosvetový predaj najväčšej svetovej automobilky čo do objemu oproti predchádzajúcemu roku znížil o 2,1 percenta na 897 251 vozidiel. Výroba sa znížila o 10,3 percenta na 807 026 vozidiel.

Toyota plánuje odložiť začatie výroby elektromobilov v Spojených štátoch

Toyota plánuje odložiť začatie výroby elektromobilov v Spojených štátoch. Chce tiež obmedziť domácu výrobu, aby zabezpečila bezpečnosť a kvalitu výrobkov po sérii škandálov, uviedol podľa agentúry Reuters list Mid Japan Economist.

Za minulý kalendárny rok Toyota zvýšila predaj o 7,2 percenta na 11,2 milióna vozidiel, čo je podľa agentúry AFP nový svetový rekord. Japonská firma tak už štvrtým rokom za sebou zostala najväčším predajcom automobilov na svete pred nemeckým konkurentom Volkswagen.

Viac o téme: automobilky , Japonsko , predaj áut , rekord , Toyota , výroba áut

Súvisiace články

Aktuálne správy