V USA vzniklo vo februári 275 000 nových pracovných miest

Tvorba nových pracovných miest v USA sa vo februári zrýchlila. Miera nezamestnanosti sa však zvýšila a mzdy spomalili rast, čo podporuje vyhliadky na júnové zníženie úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému (Fed).

Počet pracovných miest mimo poľnohospodárstva sa minulý mesiac zvýšil o 275 000, oznámilo v piatok federálne ministerstvo práce. V januári na základe revidovaných údajov vzniklo 229 000 nových pracovných miest, čo bolo výrazne menej než pôvodne uvádzaných 353 000. Miera nezamestnanosti vo februári vzrástla na 3,9 % po tom, ako sa tri mesiace za sebou držala na úrovni 3,7 %.

Napriek sérii hromadných prepúšťaní zo začiatku roka sa zamestnávatelia vo všeobecnosti snažia udržať si svojich pracovníkov. Hoci sa ponuka a dopyt po pracovnej sile dostávajú do rovnováhy, v súvislosti s nárastom imigrácie a odkladaním odchodu starších pracovníkov do dôchodku niektoré odvetvia hospodárstva naďalej čelia kritickému nedostatku kvalifikovaných zamestnancov.

V januári pripadalo na jedného nezamestnaného 1,45 voľného pracovného miesta, čo je stále výrazne nad priemerom 1,2 za rok 2019, ktorý predchádzal pandémii nového koronavírusu.

Viac o téme: Federálny rezervný systém Fed , miera nezamestnanosti , pracovné miesta , Spojené štáty americké USA , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy