Údaje o mzdách za 4. kvartál sú povzbudivé: Stále to však nestačí pre ECB

Relatívne priaznivý vývoj miezd v eurozóne v poslednom štvrťroku minulého roka je povzbudivým signálom, stále to však nestačí na presvedčenie Európskej centrálnej banky (ECB), že inflácia sa dostala pod kontrolu. Povedala to v piatok šéfka ECB Christine Lagardová. Informuje o tom správa z agentúry Reuters.

„Údaje o vývoji miezd za 4. kvartál sú jednoznačne povzbudivé,“ povedala Lagardová na tlačovej konferencii. „Rada guvernérov si však musí byť viac istá, že súčasný proces dezinflácie bude stabilný a umožní nám dostať sa na strednodobý inflačný cieľ na úrovni 2 %,“ povedala.

ECB začiatkom týždňa zverejnila predbežné údaje o vývoji miezd za posledný štvrťrok minulého roka. Ako uviedla, mzdy dohodnuté v rámci kolektívnych vyjednávaní vzrástli vo 4. štvrťroku v nominálnom vyjadrení medziročne o 4,5 % po rekordnom zvýšení o 4,7 % v predchádzajúcich troch mesiacoch. Prvýkrát od 2. štvrťroka 2022 sa tak rast miezd spomalil.

Lagardová v tejto súvislosti dodala, že mimoriadne dôležité budú teraz údaje o vývoji miezd v eurozóne za 1. štvrťrok tohto roka. Tie zverejní ECB v máji.

Viac o téme: Christine Lagardová , Európska centrálna banka ECB , mzdy , priaznivý vývoj

Súvisiace články

Aktuálne správy