Švajčiari podporili trinásty dôchodok, odmietli neskorší odchod do penzie

Švajčiarski voliči v nedeľnom referende podporili plán na zavedenie trinásteho starobného dôchodku. Je to prvýkrát za 176 rokov, keď voliči v referende schválili zvýšenie sociálnych dávok. Súčasne voliči naopak odmietli predĺženie veku odchodu do dôchodku a jeho následné naviazanie na priemernú dĺžku života, uviedla agentúra Bloomberg.

Návrh na 13. dôchodok, ktorý zvýši celkový dôchodok o zhruba osem percent, podporilo 58,2 percenta voličov. Predbežné prieskumy pred referendom pritom naznačovali, že prijatie bude len tesné. Od roku 1848 voliči v krajine nikdy neschválili plány na zvýšenie sociálnych dávok vyplácaných štátom. Návrh na zvýšenie dôchodkov predložili odbory, podľa ktorých vyššie životné náklady znížili kúpnu silu dôchodcov.

Konečné výsledky tiež ukázali, že návrh podporila potrebná väčšina z 26 kantónov v krajine. V šiestich kantónoch sa podpora dokonca vyšplhala nad 70 percent.

So zvýšením veku odchodu do dôchodku súhlasilo iba 25,3 percenta voličov.

Volebná účasť na referendách, ktoré sa konajú každých niekoľko mesiacov, je vo všeobecnosti nízka a zriedkakedy presahuje 50 percent. Nedeľné referendum však vyvolalo búrlivú diskusiu a účasť dosiahla viac než 58 percent.

Ešte pred 10 rokmi by vraj bol tento návrh úplne bez šance

Podľa politického analytika Georga Lutza je schválenie zlomovým momentom pre Švajčiarsko. Ešte pred desiatimi rokmi by podľa neho bol takýto návrh úplne bez šance.

Dôchodky sa majú podľa návrhu zvyšovať od roku 2026. Dodatočné náklady budú 4,1 miliardy švajčiarskych frankov. Navrhovatelia nepredložili plán financovania týchto dodatočných ročných nákladov a vláda odporučila zamietnuť tento návrh. Ministerka financií Karin Kellerová-Sutterová uviedla, že vzhľadom na to, že Švajčiarsko teraz hospodári s rozpočtovým deficitom, bude v prípade schválenia pravdepodobne potrebné zvýšiť daň z pridanej hodnoty.

Minimálny starobný a pozostalostný dôchodok vo Švajčiarsku predstavuje mesačne 1225 CHF (zhruba 1280 eur) a maximálne 2450 CHF. Pre páry je limitovaný sumou 3675 CHF.

Viac o téme: dôchodky , odbory , referendum , sociálne dávky , Švajčiarsko , trinásty dôchodok

Súvisiace články

Aktuálne správy