Dolár sa drží bez výraznejších zmien, investori čakajú na nové údaje

Americký dolár sa v stredu drží bez výraznejších zmien voči euru aj ďalším popredným menám. Investori čakajú na nové údaje, vďaka ktorým by si mohli urobiť lepšiu predstavu o budúcom vývoji menovej politiky americkej centrálnej banky (Fed), napísala agentúra Reuters. Jednotná európska mena si voči doláru okolo 16:45 hod. SEČ pripisovala necelú desatinu percenta a pohybovala sa v blízkosti 1,0815 USD.

Na finančných trhoch pretrváva neistota o tom, kedy Fed začne znižovanie úrokových sadzieb. Americká centrálna banka v stredu zverejní zápisnicu zo svojho januárového zasadnutia, na ktorom podľa očakávania ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň za 22 rokov.

Údaje o januárovom vývoji ekonomiky USA z minulého týždňa priniesli zmiešané signály ohľadne budúceho vývoja úrokov. Správa o prekvapivo miernom poklese inflácie v USA podporila možnosť, že Fed bude úroky držať na vysokej úrovni dlhší čas. Údaje o nečakane výraznom poklese maloobchodných tržieb v Usa naopak hovorili v prospech zníženia úrokov.

Šéf Fedu Jerome Powell v januári uviedol, že úrokové sadzby v Spojených štátoch už dosiahli svoj vrchol a v tomto roku sa zrejme budú znižovať. Označil však za nepravdepodobné, že Fed znižovanie úrokov začne už na svojom marcovom zasadnutí.

Viac o téme: americký dolár USD , euro , Federálny rezervný systém Fed , menová politika , meny , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy