Tento rok klesajú ceny plynu, elektriny a obilnín: Naopak zdražuje ropa, hliník či bavlna

Ceny komodít na svetových trhoch v prvých dvoch mesiacoch roka väčšinou klesali. Zlacnel napríklad plyn, elektrina či uhlie, naopak zdražela ropa. Výrazne stúpli ceny kakaa či bavlny, klesajú ceny hliníka alebo obilnín. Hlavný komoditný index agentúry Bloomberg stratil za prvé dva mesiace roka asi dve percentá.

„Cena severomorského ropného benchmarku Brent vzrástla o 6,5 percenta. Texaská ropa WTI pridala dokonca 9,2 percenta. Za rastom cien ropy stojí primárne geopolitické napätie a tiež ťažobné kvóty organizácie OPEC +“ povedal analytik XTB Jiří Tyleček. Benchmarkom sa v tejto súvislosti rozumie hlavný typ ropy, s ktorým sa vo svete najviac obchoduje.

Skupina OPEC+ zahŕňa Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencov na čele s Ruskom. V reakcii na cenu ropy sa od začiatku roka zvýšili aj veľkoobchodné ceny palív v Rotterdame. Ceny nafty od začiatku roka vykazujú sedempercentný nárast.

Ďalšie energetické komodity sa ale už nevyvíjali úplne jednoznačne. Cena ročného kontraktu na plyn v Holandsku, ktorý je určujúci pre vývoj ceny pre konečných zákazníkov, tento rok vykazuje zatiaľ pokles o 23 percent. Cena elektriny na burze v Lipsku na dodanie v budúcom roku stráca 17 percent, cena uhlia v Rotterdame s dodaním v tomto roku potom 11 percent.

dodávky plynu
Globálne dodávky plynu ohrozujú problémy jedného z najväčších svetových producentov. Foto: unsplash.com/ KWON JUNHO

Najvyššie straty vykazuje hliník

V skupine priemyselných kovov vykazuje najvyššie straty hliník. Jeho cena je od začiatku roka na Londýnskej burze kovov (LME) nižšia o 6,5 percenta. Meď zostáva tento rok bez výrazných zmien, jej cena do konca februára klesla o jedno percento. Naopak, nikol výrazne zdražel, zatiaľ si pripisuje zhruba osem percent. O osem percent klesla cena železnej rudy a o šesť percent cena ocele v Číne. Na ceny priemyselných kovov nepriaznivo dolieha slabší rast čínskej ekonomiky, vo februári im však pomohol stimul v podobe zníženia sadzieb, ku ktorému pristúpila čínska centrálna banka.

Cena zlata za prvé dva mesiace roka klesla o 0,9 percenta, uviedol analytik Golden Gate Pavel Ryba. Ešte na konci minulého roka bola na svojich maximách. Striebro od začiatku roka stratilo 4,7 percenta svojej hodnoty, cena platiny sa prepadla o viac ako 12 percent. Ešte viac kleslo palladium, ktorého cena klesla o viac ako 14 percent.

cena kakaa
Foto: unsplash.com/Etty Fidele

Mimoriadne silný nárast cien sa prejaví aj v maloobchodoch

V skupine poľnohospodárskych komodít vykazuje najvyšší vzostup kakao, ktorého cena sa do konca februára zvýšila o 55 percent, upozornil Tyleček. Mimoriadne silný nárast cien na burze bude mať čoskoro vplyv aj na ceny v maloobchode. „Čokokríza sa prejaví rastom cien výrobkov s kakaom a znižovaním podielu kakaovej zložky. Navyše cena cukru rastie o šesť percent,“ dodal Tyleček.

O štvrtinu sa zvýšila cena bavlny, 11 percent pridal pomarančový džús v USA. Naopak, stále sa nedarí obilninám. Cena kukurice tento rok stráca 12 percent a cena pšenice osem percent. Za negatívnym vývojom cien obilnín stoja vysoké zásoby a nadúroda v hlavných svetových pestovateľských oblastiach, uzavrel Tyleček.

Viac o téme: bavlna , cena , elektrina , hliník , obilniny , plyn , ropa , zdražovanie

Súvisiace články

Aktuálne správy