Na nemeckých letiskách už štrajky nehrozia, pracovníci dostanú vyššie mzdy

Nemecké odbory Verdi sa dohodli so zväzom spoločností zabezpečujúcich letiskové kontroly BDLS na vyšších mzdách pre zhruba 25 000 zamestnancov, hrozba ďalších štrajkov na letiskách tak bola odvrátená. Bezpečnostný personál tento rok za vyššie mzdy opakovane štrajkoval, čo narušilo aj letecké spojenie Česka s Nemeckom.

„V nemeckej leteckej doprave to v lete vyzerá na pokojnú prevádzku,“ okomentoval denník Die Welt kompromisnú dohodu, ktorú odbory Verdi a zväz spoločností BDLS dosiahli s pomocou sprostredkovateľov. Dohoda ešte nie je definitívna, keďže ho musí schváliť príslušné grémium vo firmách a odboroch, napriek tomu sa súhlas očakáva, keďže účastníci s navrhnutým kompromisom súhlasili.

Bezpečnostný personál na nemeckých letiskách vďaka dohode môže počítať s postupným zvýšením miezd v troch krokoch až o 15,1 percenta. Platnosť novej dohody bude do konca marca 2025.

Nemeckú leteckú dopravu tento rok narušilo už niekoľko rozsiahlych štrajkov, keď prácu zastavili nielen bezpečnostní pracovníci letísk, ale tiež pozemný a palubný personál aerolínií Lufthansa. Do problémov sa kvôli tomu dostali stovky tisíc pasažierov vrátane cestujúcich medzi Nemeckom a Prahou.

S pomocou arbitra sa Lufthansa na konci marca dohodla s odbormi Verdi na zvýšení miezd pre 25 000 príslušníkov pozemných služieb o 12,5 percenta do konca nadchádzajúceho roka. Zamestnancom s nižšími príjmami sa mzdy podľa Verdi zvýšia dokonca až o 18 percent.

Lufthansa teraz pokračuje v rokovaniach s odbormi Ufo, ktoré zastupujú asi 21 000 členov palubného personálu tejto spoločnosti. Podrobnosti z rozhovorov zatiaľ nie sú k dispozícii, podľa účastníkov sú však rokovania konštruktívne.

Viac o téme: aerolinky , letiská , Lufthansa , mzdy , Nemecko , odbory , personál , štrajky

Súvisiace články

Aktuálne správy