Airbus varuje letecké spoločnosti pred novými meškaniami dodávok

Európsky výrobca lietadiel Airbus začal upozorňovať letecké spoločnosti na novú vlnu meškania dodávok. Posunul odovzdávania niektorých lietadiel, ktoré boli pôvodne naplánované na koniec roka 2024 a časti roku 2025, o niekoľko mesiacov v dôsledku pretrvávajúcich problémov s dodávkami komponentov. Uviedli to v piatok zdroje z odvetvia, ktoré nechceli byť menované.

Hovorca Airbusu odmietol túto správu komentovať. Uviedol len, že spoločnosť je so zákazníkmi „v neustálom dialógu a prostredie je stále náročné“.

Airbus začal rok s nárastom dodávok o 50 % v januári 2024 v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka, keď zápasil s nedostatkom dielov.

Dodávky motorov a iných komponentov však zostávajú stále relatívne obmedzené. Nedostatok lietadiel, ktoré sú potrebné na uspokojenie oživeného dopytu, môže podľa účastníkov minulotýždňovej konferencii Airline Economics v Dubline trvať roky.

Meškania 8 až 12 mesiacov sa vraj neho stávajú normou

Predseda spoločnosti Air Lease Steven Udvar-Hazy na konferencii povedal, že mnohé lietadlá Airbus a Boeing s jednou uličkou už meškajú rok alebo deväť či osem mesiacov. Takéto meškania sa podľa neho stávajú normou.

Airbus minulý rok prekročil svoj cieľ dodávok, keď leteckým spoločnostiam a leasingovým spoločnostiam odovzdal 735 lietadiel. Analytici spoločnosti Jefferies očakávajú, že európsky koncern sa zameria na dodávku približne 800 lietadiel v rok 2024, keď 15. februára zverejní výsledky.

Viac o téme: aerolinky, Airbus, lietadlá, meškanie, nedostatok, výroba

Súvisiace články

Aktuálne správy