Chamtivé: Šéf OSN vyzval vlády, aby zdanili nadmerné zisky ropných a plynárenských firiem

Diskusia 5  
Chamtivé: Šéf OSN vyzval vlády, aby zdanili nadmerné zisky ropných a plynárenských firiem
Zdroj: TASR
Foto: TASR/AP


4. 8. 2022 - Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval vlády po celom svete, aby zdanili nadmerné zisky ropných a plynárenských firiem, ktoré označil za chamtivé.

"Je nemorálne, že ropné a plynárenské spoločnosti dosahujú rekordné zisky vďaka tejto energetickej kríze na úkor najchudobnejších ľudí a komunít a obrovských klimatických nákladov," povedal Guterres v stredu (3. 8.) pred novinármi.

Celkové zisky dvoch najväčších amerických ropných koncernov Exxon Mobil a Chevron, britského koncernu Shell a francúzskej spoločnosti TotalEnergies dosiahli v uplynulom kvartáli takmer 51 miliárd USD (50 miliárd eur), čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom.

"Vyzývam všetky vlády, aby zdanili tieto nadmerné zisky a použili takto získané prostriedky na podporu najzraniteľnejších ľudí v týchto ťažkých časoch," uviedol Guterres. Takisto vyzval ľudí po celom svete, aby poslali jasnú správu odvetviu fosílnych energií, že táto "groteskná chamtivosť trestá najchudobnejších a najzraniteľnejších ľudí a zároveň ničí náš jediný spoločný domov".

Politici a spotrebitelia po celom svete kritizujú ropné firmy, že zneužívajú globálny nedostatok, aby na úkor spotrebiteľov dosahovali neprimerané zisky. Británia už schválila daň vo výške 25 % na nadmerné zisky producentov ropy a plynu v Severnom mori. O podobnej dani diskutovali aj zákonodarcovia v USA, aj keď je len malá pravdepodobnosť, že by prešla Kongresom.

Podľa Guterresa ruská vojna proti Ukrajine a klimatická kríza podnecujú globálnu potravinovú, energetickú a finančnú krízu.