Na informatizáciu pôjde na budúci rok zhruba 368 miliónov eur

Pridajte názor  Zdroj: TASR

14. 10. 2021 - Na rok 2022 je pre všetkých účastníkov medzirezortného programu Informačné technológie zo štátneho rozpočtu vyčlenených spolu 368 miliónov eur.

Na rok 2022 je pre všetkých účastníkov medzirezortného programu Informačné technológie zo štátneho rozpočtu vyčlenených spolu 368 miliónov eur. Vyplýva to z rozpočtu na roky 2022 až 2024, ktorý vo štvrtok odobril vládny kabinet.

Informatizáciu má na Slovensku na starosti Ministerstvo pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu (MIRRI) SR pod vedením Veroniky Remišovej (Za ľudí). Práve MIRRI sa týka zhruba 286 miliónov z celkových výdavkov na informatizáciu.

Do tejto kapitoly sú zaradené aj peniaze z plánu obnovy v sume 78,6 milióna eur v rámci komponentu Digitálne Slovensko. "Prostriedky na informačné systémy v správe samotného úradu sú rozpočtované v roku 2022 v sume 6,76 milióna eur a sú určené najmä na Informačný systém Centrálna správa referenčných údajov, na podpornú infraštruktúru a na systémy vnútornej správy," napísal rezort financií v materiáli.

Na informačné systémy v správe príspevkovej organizácie Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) sú v rozpočte plánované prostriedky v sume 31,3 milióna eur. NASES má tieto peniaze použiť najmä na zabezpečenie činnosti Ústredného portálu verejnej správy a vládnej siete govnet.

Od roku 2017 funguje na rozpočtovanie IT výdavkov samostatný medzirezortný program 0EK. Rezort v materiáli skonštatoval, že vo vykazovaní sa štátne inštitúcie zlepšujú, ale nie všetky. Upozornil na rezort zdravotníctva, ktorý je dlhodobo podpriemerný pre nedostatočné vykazovanie zo strany Národného centra zdravotníckych informácií a aj na ministerstvo vnútra, ktoré má druhé najväčšie IT výdavky, pričom samostatne rozpisuje len dva systémy. Prevádzkové IT výdavky v 0EK sú na rok 2022 rozpočtované vo výške 333 miliónov eur. Prostriedky v oblasti administratívy pre rok 2022 v oblasti informatizácie predstavujú sumu 62,7 milióna eur.