V. Ledecký: Štátne dotácie na podporu najmenej rozvinutých okresov..

Diskusia 1  Zdroj: TASR

6. 5. 2021 - Vyjadrenie: V. Ledecký: Štátne dotácie na podporu najmenej rozvinutých okresov boli prideľované bez jasných podmienok, potvrdil to aj NKÚ Bratislava 6.

Vyjadrenie: V. Ledecký: Štátne dotácie na podporu najmenej rozvinutých okresov boli prideľované bez jasných podmienok, potvrdil to aj NKÚ

Bratislava 6. mája (TASR) - Predseda Národného kontrolného úradu K. Mitrík dnes v pléne Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) predložil správu o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) za rok 2020. Správa zahŕňa aj výsledky financovania a podpory najmenej rozvinutých okresov.

V pléne NR SR na správu reagoval poslanec Za ľudí Vladimír Ledecký, ktorý potvrdil zistenia NKÚ, netransparentného a byrokraticky zložitého financovania podpory najmenej rozvinutých okresov.

„Predseda Národného kontrolného úradu dnes v parlamente potvrdil to, čo hovoria naše analýzy podpory najmenej rozvinutých okresov (NRO). Za roky 2016 až 2019 boli štátne dotácie na podporu rozvoja NRO prideľované netransparentne a bez podmienok vytvárať pracovné miesta. Financovali sa nevyužiteľné stavebné dokumentácie a celý proces bol byrokraticky náročný. Tieto peniaze sa vo väčšine prípadov nevyužívali na rozvoj. Príkladom sú projekty ako domy smútku, opravy múrov na cintorínoch, oprava striech obecných úradov či rekonštrukcia fasád a výmena centrálneho kúrenia v hoteloch. Plátanie dier a nie skutočný rozvoj“ uviedol Ledecký.

Ešte ako štátny tajomník na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI SR) vypracoval s tímom novelu zákona, ktorá zapracováva všetky zistenia NKÚ. Ledecký zároveň vyjadril očakávanie o väčšiu finančnú podporu financovania projektu najmenej rozvinutých okresov. „Na Ministerstve regionálneho rozvoja je pripravená novela, ktorá zapracovala všetky pripomienky a nedostatky NKÚ. V odstránení chýb a nedostatkov očakávam aj väčšiu finančnú podporu financovania najmenej rozvinutých okresov zo strany Ministerstva financií“, uviedol Ledecký.TASR o tom informoval poslanec Národnej rady SR Vladimír Ledecký.