Rast peňažnej zásoby v eurozóne sa v októbri zrýchlil

Pridajte názor  Zdroj:

26. 11. 2020 - Rast peňažnej zásoby v eurozóne sa minulý mesiac zrýchlil, zatiaľ čo úvery súkromnému sektoru rástli stabilným tempom.

Rast peňažnej zásoby v eurozóne sa minulý mesiac zrýchlil, zatiaľ čo úvery súkromnému sektoru rástli stabilným tempom. Uviedla to vo štvrtok Európska centrálna banka (ECB).

Podľa ECB menový agregát M3, ktorý je indikátorom peňažnej zásoby v eurozóne, sa v októbri zvýšil medziročne o 10,5 %. Mierne tak zrýchlil tempo rastu po tom, ako v septembri rast dosiahol 10,4 %. V prípade peňažného agregátu M1, ktorý zahŕňa obeživo a vklady na bežných účtoch v bankách, rast dosiahol 13,8 %, teda rovnaké tempo ako v predchádzajúcom mesiaci.

Čo sa týka poskytovania úverov súkromnému sektoru, aj v tomto prípade rast zotrval na septembrovej úrovni. To znamená zvýšenie objemu úverov zo strany finančných inštitúcií súkromnému sektoru o 4,9 %.

Úvery domácnostiam pokračovali v stabilnom raste na úrovni 3,1 %, v prípade úverov firmám z nefinančného sektora sa tempo rastu spomalilo. Dosiahlo 6,8 % oproti 7,1-percentnému rastu v septembri.