Nemeckí remeselníci očakávajú slabší rok 2020

Remeselné práce sú v Nemecku veľmi žiadané, stavebný rozmach zabezpečuje remeselníkom viac než pozitívny vývoj objednávky. Napriek tomu aj tento stabilný sektor pocíti turbulencie v globálnej ekonomike. Centrálne združenie nemeckých remesiel (ZDH) očakáva v budúcom roku slabšie výsledky.
Generálny tajomník ZDH Holger Schwannecke síce neočakáva žiadny výrazný prepad, no situácia je vzhľadom na obchodnú vojnu medzi USA a Čínou a nadchádzajúci brexit relatívne nestabilná. Firmy sú z toho dôvodu opatrné pri investíciách a dodávatelia pre automobilový priemysel už teraz pociťujú prvé náznaky poklesu.
ZDH počíta v roku 2020 s rastom tržieb zhruba o 3 %, v tomto roku predpokladá vzostup o 4 %.
Veľké obavy vzbudzuje pretrvávajúci nedostatok odborníkov, ktorý sa podľa Schwanneckeho medzičasom prejavil ako „skutočná brzda rastu“. Preto víta plánované obnovenie majstrovských skúšok pre jednotlivé povolania, ktoré sa má spustiť budúci rok a branža si od toho sľubuje vzostup počtu študentov. ZDH stále považuje za dôležité lákať odborníkov zo zahraničia alebo vychovávať remeselníkov v Nemecku.

Súvisiace články

Aktuálne správy