Spotrebiteľská dôvera v USA v júni klesla, Američania sa obávajú ciel

Pridajte názor  Zdroj:

14. 6. 2019 - Spotrebiteľská dôvera v USA sa tento mesiac zhoršila. Uviedla to v piatok Michiganská univerzita, podľa ktorej sú za tým najmä obavy Američanov z vyšších ciel.

Spotrebiteľská dôvera v USA sa tento mesiac zhoršila. Uviedla to v piatok Michiganská univerzita, podľa ktorej sú za tým najmä obavy Američanov z vyšších ciel.

Index spotrebiteľskej dôvery klesol v júni na 97,9 bodu zo 100 bodov zaznamenaných v máji, informovala univerzita, ktorá zverejnila predbežný odhad. Ekonómovia s poklesom nálad počítali, predpokladali však, že index klesne miernejšie, na 98 bodov.

"Čiastočne sa pod pokles podpísali očakávané clá na dovoz mexických výrobkov, najviac však nálady spotrebiteľov ovplyvňujú clá na čínsky dovoz," povedal ekonóm Richard Curtin. "Spotrebitelia teraz počítajú so slabším rastom ekonomiky, a tým aj s horšími vyhliadkami v oblasti zamestnanosti," dodal.

To sa odrazilo na vývoji podindexu spotrebiteľských očakávaní. Zatiaľ čo v máji dosiahol 93,5 bodu, v júni klesol na 88,6 bodu.

Naopak, podindex súčasnej ekonomickej situácie vzrástol. Dosiahol 112,5 bodu, zatiaľ čo v máji predstavoval 110 bodov.